Zamknij
REKLAMA

Bysławianie "przywitali" 18. południk! FOTORELACJA

13:17, 07.01.2022 | K.T.
Skomentuj
REKLAMA

O każdej porze dnia mieszkańcy Bysławia, Sztokholmu, Dubrownika czy Kapsztadu są dokładnie w takiej samej relacji względem Słońca. Bysławianie oficjalnie "przywitali" 18. południk długości geograficznej wschodniej. To już czwarte oznaczenie w naszym powiecie!

W stolicy naszego województwa od ponad 12 lat działa "Bractwo 18. Południka". Przez centrum Bydgoszczy przebiega dokładnie 18. południk długości geograficznej wschodniej. Grupa zapaleńców niezmiennie od początku istnienia Bractwa szuka kolejnych miejscowości związanych z  południkiem 18º E. Celem ich działań jest symboliczne połączenie wszystkich ludzi mieszkających na wschodniej półkuli, dokładnie na tej długości geograficznej i oznaczenie przebiegu południka. Parę dni temu oficjalnie do społeczności południka 18º E dołączył Bysław!

A wszystko zaczęło się 3 lata wcześniej, kiedy sołtys Wojciech Słupiński zauważył w Bysławiu grupkę obcych osób.

Jako sołtys musiałem przecież podejść i zapytać, o co chodzi. Okazało się, że panowie są właśnie z "Bractwa 18. Południka" i szukają kolejnego miejsca, aby oznaczyć "osiemnastkę". Nie było wyjścia, musieliśmy zacząć działać

– tłumaczył z uśmiechem Słupiński podczas rozmowy z "Tygodnikiem".

Oficjalne odsłonięcie znaku nastąpiło 29 grudnia 2021 r. – od tego dnia usytuowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 240, od centrum miejscowości w stronę Świecia. W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele Bractwa z prezesem Stefanem Pastuszewskim na czele, wójt gminy Lubiewo Joanna Jastak, przewodnicząca rady gminy Zofia ReszkaKarol Gutsze ze starostwa powiatowego, sołtys, a także mieszkańcy Bysławia, w tym uczniowie szkoły.

W oznaczaniu południka 18º E powiat tucholski staje się swoistym rekordzistą w skali kraju, a może i całego świata. Na naszym terenie istnieją już bowiem 4 takie znaki w: Koślince niedaleko Legbąda (gmina Tuchola), Cekcynku i Starym Suminie (gm. Cekcyn) oraz właśnie w Bysławiu. "Osiemnastka" została uhonorowana ponadto w Kościerzynie, Bydgoszczy (linia przebiega prawie przez środek rynku) czy Szerokim Kamieniu w gminie Barcin.

W najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z nie lada wydarzeniem. Mianowicie na stadionie narodowym w Sztokholmie zostanie odsłonięty znak z tymi miejscowościami, również z Bysławiem. 18. południk przechodzi dokładnie przez stadion w Sztokholmie [Szwecja], ale także przez Dubrownik [Chorwacja] czy Kapsztad [Republika Południowej Afryki]

– tłumaczył w Bysławiu wspomniany Stefan Pastuszewski. Bractwu udało się nawiązać kontakt z grupą osób ze Szwecji w sprawie wspólnej inicjatywy.

To tylko fragment naszego materiału. Pełen artykuł z ciekawymi wypowiedziami prezesa Bractwa znajdziesz jedynie w aktualnym "Tygodniku Tucholskim". Poniżej galeria zdjęć z dnia odsłonięcia znaku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%