Przed nami największa impreza promująca region Borów Tucholskich: Historyczny Pochód Borowiaków oraz Dzień Folkloru Borowiackiego. Będzie folkowo, kolorowo i wesoło!
Ruszamy w sobotę, 17 lipca w samo południe. W tucholskim parku Zamkowym od godz. 12:00 w ramach obchodów 62. Dni Borów Tucholskich rozpoczyna się Dzień Folkloru Borowiackiego.
Na scenie wystąpią: Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” z Kościerzyny, Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze” z Chełmna oraz Bysławskie Frantówki. To, jeśli chodzi o oprawę taneczno-muzyczną. Na uczestników imprezy czeka także sporo innych atrakcji. Będzie można podejrzeć, a nawet i wziąć udział w pokazie wyrabiania masła w kierzance, podpatrzeć, jak przędzie się owczą wełnę na kołowrotku i jak powstają wyroby z wikliny. Dodatkowy pokaz na temat życia pszczół i pszczelarzy w Borach Tucholskich przygotuje Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu.
Ponadto będzie kiermasz twórczości ludowej i użytkowej, rzeźbiarstwo, haft, wikliniarstwo, garncarstwo tradycyjne oraz cieszące się powodzeniem zabawy z borowiacka gwarą. Zobaczymy, co w chałupie Ciotki Borowej i jakie smakołyki przygotowały w tym roku panie z kół gospodyń wiejskich. Będzie więc tradycyjna "Gospoda Borowiacka" i stoiska KGW.
Dla lubiących ruch i borowiackie rozrywki organizatorzy przewidzieli kilka zabaw i konkurencji, m.in. wyścigi w szlorach, z szuńdami, wyścigi kulungów, Borusów na deskach, ze snopkiem słomy, a także rzut kapustą oraz sadzenie kartofli.
Na tym jednak nie koniec. W drugiej części miasta, na dziedzińcu Liceum Ogólnokształcącego w Tucholi o godz. 12:30 wyruszy wyjątkowo barwny Historyczny Pochód Borowiaków. Zobaczymy tam wszystkich mieszkańców Borów Tucholskich, począwszy od średniowiecza po czasy współczesne. W pochodzie pójdzie m.in. św. Małgorzata - patronka miasta i jej świta, królowa Konstancja, rotmistrz Michałko, Bartłomiej Nowodworski, Wielki Mistrz Krzyżacki Henryk Dusemer, Leon Janta-Połczyński, arcybiskup Jakub Świnka, mieszkańcy raciąskiego grodziska, wioski tematyczne, straże, bracia kurkowi, rzemieślnicy, szkolnictwo tucholskie, żołnierze oraz wiele innych wspaniałych postaci.
Pochód przejdzie ulicami: Świecką, Nowodworskiego, Podgórną, placem Wolności, Szkolną i dotrze do parku Zamkowego, by tam z wszystkimi wziąć udział w folklorystycznej imprezie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz