Zamknij
REKLAMA

Zaznacz to w spisie powszechnym: jesteś Borowiakiem? Jo!

12:56, 31.03.2021 | K.T
Skomentuj
REKLAMA

To idealny moment, aby pokazać, że czujemy się Borowiakami. – Jest to jedyna dla nas możliwość zaistnienia w oficjalnych badaniach społeczeństwa Rzeczpospolitej – tłumaczy Maria Ollick. Przynależność do wspólnoty etnicznej będzie można zaznaczyć w spisie powszechnym. Pokażmy, że jest nas wielu!

W 2020 roku w całym kraju odbywał się Powszechny Spis Rolny. Za to już 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który potrwa do 30 czerwca. Spis ludności, według zaleceń ONZ, w Polsce przeprowadzany jest co 10 lat. Co istotne spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np.: wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Wyniki umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach.

Warto również zaznaczyć, że dotacje unijne czy liczba miejsc w Parlamencie Europejskim przyznawane są m.in. w zależności od liczby mieszkańców danego kraju, a ta opracowywana jest na podstawie spisów ludności. W oparciu o ich wyniki rząd podejmuje też ważne decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Borowiaku – pokaż się!

Podczas samospisu, którego można dokonać za pomocą strony www.spis.gov.pl, zadaniem jest odpowiedzenie na szereg pytań. Jedno z nich dotyczy przynależności do wspólnoty etnicznej. Zrzeszenie Kaszubko-Pomorskie wyszło kilkanaście dni temu z inicjatywą, która już teraz odbija się szerokim echem w wirtualnym świecie. Informacja jest udostępniana m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zrzeszenie zachęca bowiem, aby spisując się, określić przynależność do wspólnoty etnicznej: borowiackiej, kaszubskiej, kociewskiej, krajniackiej. Mieszkańcom naszego terenu nie trzeba wszak przypominać, że jesteśmy z Borów!

Już niedługo rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Tak jak dekadę temu – w 2011 roku – zachęcam wszystkich czujących się Borowiakami do deklarowania swojej tożsamości w trakcie spisu. Wówczas Borowiacy złożyli zaskakująco liczną deklarację w tej materii

– mówi Maria Ollick z Borowiackiego Towarzystwa Kultury, która jest także członkinią Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego.

Wpisz w odpowiednim miejscu

Jak objaśnia Maria Ollick, w spisie – w pytaniu numer 10, każdy czujący się Polakiem powinien zaznaczyć narodowość: polska. Natomiast w pytaniu 11: Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej? – jeśli czujemy się Borowiakami, to regionalistka zachęca do wybierania opcji „inna” i wpisywania „borowiacka”.

Jest to jedyna dla nas możliwość zaistnienia w oficjalnych badaniach społeczeństwa Rzeczpospolitej. Wiadomo, jak ważne są urzędowe dane stworzone na podstawie tego badania w decyzjach, jakie podejmują potem instytucje państwowe. Przecież zależy nam na ochronie i wspieraniu naszej kultury, na rozwoju i systemowym wspieraniu edukacji regionalnej, a także możliwości prezentowania naszych borowiackich oczekiwań i potrzeb, jako spraw dotyczących naszej wspólnoty jako grupy polskich obywateli

– podkreśla Ollick.

Pojniżej publikujemy w całości plakat promujący opisywaną akcję. U dołu, z prawej strony, umieszczono tradycyjny róg obfitości. Symboliczne są kolory zaprezentowane w centralnej części: biel i czerwień (Polska), niebieski (Kaszuby), zielony (natura Borów Tucholskich), charakterystyczny żółty (kultura borowiacka).

A zatem Borowiacy, spiszmy się!

– kończy Maria Ollick.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że już parę lat temu "Tygodnik Tucholski" zaczął używać w mediach społecznościowych hashtagu Jestem z Borów. W ten sposób (#JestemzBorów) oznaczamy często tematy związane z naszymi lokalnymi: tradycjami, kulturą, historią itd. Zachęcamy mieszkańców do wykorzystywania hashtagu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BorowiakBorowiak

0 1

Niestety nie ma opcji wyboru "borowiacka", a wpisanie własnej jest niemożliwe. 21:19, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%