Zamknij
REKLAMA

Nielegalne wysypisko w samej Tucholi!?

11:55, 07.01.2021 | L.Z
Skomentuj Fotografie zostały opublikowane na Facebooku na profilu Spotted:Tuchola.
REKLAMA

Pierwsze sygnały o powstającym w Tucholi - a dokładniej mówiąc w niedużej od ścieżki pieszo-rowerowej odległości (odcinek Czarna Droga - Rudzki Most) - składowisku śmieci pojawiły się pod koniec ubiegłego roku.

Wieści te zostały upublicznione w internecie: na popularnym profilu portalu społecznościowego "Spotted:Tuchola". Informację, która tam się pojawiła, podsunięto także dziennikarzom "Tygodnika Tucholskiego".

Cytując teraz wspomniany wpis podkreślamy, że podany w nim adres jest błędny. Nie chodzi o firmę - tak jak podano w internecie - z adresem Pod Lasem 5 (wyjaśnień udzielił nam jej właściciel), a o firmę znajdującą się obok, ale z adresem siedziby na ulicy Towarowej.

"Ważna informacja dla mieszkańców osiedla Leśnego i wszystkich uprawiających sport i spacery w lesie. Przy adresie (...), przy lubianej przez spacerowiczów i rowerzystów drodze leśnej Tuchola-Rudzki Most od tygodnia powstaje wysypisko śmieci. Ciężarówki zwożą kontenery nieposegregowanych, zmieszanych z plastikiem, gnijących odpadów. Na razie nie jest tego dużo, ale smród pomimo minusowej temperatury czuć już na ww. drodze. Latem trasa zdecydowanie nie będzie się nadawała do rekreacji. Dodatkowo w bliskiej odległości, za rzeką Kicz, znajduje się osiedle domów jednorodzinnych. Mieszkańcy osiedla Leśnego, którzy mają problem ze smrodem z oczyszczalni, niedługo bliżej domów będą mieli do kompletu składowisko cuchnących odpadów. Nie wiem, kto wydał zgodę na ten obiekt w tym miejscu (o ile ktoś ją w ogóle wydał), ale dla dobra mieszkańców należy o tym poinformować jak najwięcej osób".

Sygnały o tworzącym się na skraju lasu składowisku dotarły do lokalnych władz. Burmistrz Tadeusz Kowalski i starosta Michał Mróz  potwierdzają, że dowiedzieli się o tym w ostatnich dniach 2020 roku. 

- Wspólnie ustaliliśmy, że natychmiast po Nowym Roku spotykamy się w celu omówienia sprawy - relacjonuje teraz "Tygodnikowi" Kowalski.

Do zapowiadanego spotkania doszło w poniedziałek. W zasadzie było to posiedzenie sztabu kryzysowego. Przybyli na nie przedstawiciele wszystkich lokalnych służb zajmujących się porządkiem i ochroną środowiska. Obecni byli też przedstawiciele organów ścigania, do spraw bezpieczeństwa oraz zdrowia.

Efektem obrad sztabu kryzysowego, jak się dowiadujemy, było przygotowanie planu działania i wydanie dyspozycji w sprawie podjęcia odpowiednich kroków mających na celu likwidację rosnącego, nielegalnego składowiska odpadów. Zawarto je w wydanym komunikacie Starosty Tucholskiego i Burmistrza Tucholi ws. podjętych działań po powzięciu informacji o gromadzeniu na terenie jednej z tucholskich firm odpadów. Czytamy w nim: "W celu wyjaśnienia sprawy w trybie nadzwyczajnym Starosta Tucholski w dniu 4 stycznia 2021 r. zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb, inspekcji i straży z terenu powiatu oraz burmistrza Tucholi, na którym omówiona została sytuacja z gromadzeniem na terenie jednej z tucholskich firm odpadów. Mając na uwadze dobro mieszkańców, sprawie nadano stosowany priorytet w działaniu poszczególnych instytucji. Przekazano również informację do właściwych instytucji w celu weryfikacji zaistniałej sytuacji i wyjaśnienia, czy doszło do potencjalnych nieprawidłowości i złamania prawa poprzez bezprawne gromadzenie i przetwarzanie odpadów".

Co jeszcze zadziało się w sprawie śmieciowiska? Jakie służby zajmują się sprawą? O tym w papierowym wydaniu Tygodnika Tucholskiego.

Fot. Profil na Facebook "Spotted: Tuchola"

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

LewarLewar

2 0

Kierowców itd do kontroli niech bierze przed bramą wz i listy przewozowe tacho do kontroli, a Najlepiej przed miastem zawracać
Sztab kryzysowy....cennik ustalacie ile ma płacić przewoźnik za a wiąże z tym szajsem do miasta odechce się następnego dnia 16:27, 07.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

0 0

Kogo dzialka i Tiry?
To prosto sprawdzic 10:38, 08.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndyAndy

3 0

Spytajcie firmy ARCO to jego teren - Arka Alichniewicza, kolegi byłego wiceburmistrza Tomasza Styb. który teraz jest specjalistą od ochrony środowiska "PREZESEM PK", a nasz kochany burmistrz niech przestanie udawać że nie wie o co chodzi, bo znowu pełno naszych pieniędzy pójdzie na podwyżki wywozu śmieci nie jak jest teraz 25zł od głowy a w 2022 roku 50zł . Wtedy role się odwrócą ... Tadeusz K. zastępcą, a Tomasz S. Prezes. I KASA TEŻ JEST!!! 🙂 Życie kochani, życie.. darujmy im i bądźmy nadal szczęśliwi🙂 02:16, 09.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

0 0

POzamiatane? 12:45, 10.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA