Zamknij

Na terenie gminy Gostycyn posadzone zostaną miododajne drzewa

09:07, 16.06.2020 | L.Z
Skomentuj
REKLAMA

To już wiadomo, mimo że umowa nie została jeszcze sfinalizowana, że gmina Gostycyn otrzyma z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu dofinansowanie w wysokości 8.600 zł w ramach Programu Priorytetowego Ochrona Przyrody 2020 na zakup i nasadzenie drzew i krzewów miododajnych.

Jest to kontynuacja wieloletniego programu nasadzeń, jaki wziął na siebie i z powodzeniem realizuje lokalny samorząd, a dokładnie Gminnego Programu Ochrony Środowiska. Co roku za przyznane z WFOŚiGW pieniądze kupowane są i dosadzane kolejne gatunki drzew i krzewów. Tym razem będą to drzewa miododajne.

Jak dowiadujemy się w gostycyńskim urzędzie, to także kolejny etap wynikający ze zobowiązań związanych z przyznaną w 2019 r. nagrodą „Gmina Przyjazna Pszczołom”.

- Niestety na zakup drzewek i nasadzenia dostaliśmy mniej środków niż wnioskowaliśmy – tłumaczył wójt Ireneusz Kucharski. – Będziemy chcieli dołożyć do tego też własne środki. Chodzi o to, by zrobić coś raz, a dobrze.

Zgodnie z planem nasadzeń na terenie gminy Gostycyn planuje się posadzić rodzime gatunki drzew miododajnych, łącznie 55 szt. drzew z gatunku lipa drobnolistna, 10 szt. z gatunku klon pospolity oraz 8 szt. z gatunku kalina koralowa.

- Będziemy chcieli, żeby zrobiła to profesjonalna firma, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że drzewka się przyjmą i będą otoczone należytą opieką – dodaje Kucharski.

Drzewa planuje się posadzić głównie wzdłuż nowo powstających lub już istniejących dróg gminnych. Nasadzenia dotyczyć będą terenu sześciu sołectw: Gostycyn (droga gminna przy ul. Projektowanej -10 szt. lipa), Przyrowa (droga gminna - 8 szt. lipa), Pruszcz (nowa droga gmina - 10 szt. klon pospolity), Kamienica (nowa droga gminna - 12 szt. lipa), Łyskowo (przy budynku Apiterapii - 5 szt. lipa), Wielki Mędromierz (droga gminna - 10 szt. , nowa droga gminna - 10 szt. lipa). Planuje się także nasadzić 8 szt. krzewów z gatunku kalina koralowa. Te będą sadzone na działce nr 398/12, gdzie znajduje się toaleta publiczna, przy Ośrodku Zdrowia oraz przy sklepach w centrum Gostycyna.

Nasadzenia, jak dodaje wójt gminy, będą realizowane w okresie jesiennym.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz