Zamknij

Nowe zasady noszenia maseczek. Więcej gości na weselu. ZBIÓR INFORMACJI

15:38, 27.05.2020 | K.T
Skomentuj Fot. (ed)
REKLAMA

27 maja (środa) odbyła się kolejna konferencja przedstawicieli rządu. Tym razem wzięli w niej udział: premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Politycy ogłosili 4 etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie będzie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Nowych rządowych zasad jest więcej.

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie będziesz musiał od soboty (30 maja) zasłaniać ust i nosa. Będzie można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki. 

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające,niepełnosprawni, osoby zasłaniające usta i nos.

Obowiązkowo zasłaniać usta i nos trzeba nadal w:

  • autobusach czy tramwajach,
  • sklepach,
  • kinach i teatrach,
  • salonach masażu i tatuażu,
  • kościołach,
  • urzędach.

Ust i nosa nie trzeba zasłaniać w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, a także w restauracji lub barze – po zajęciu miejsca przy stole.

Zniesienie limitów – od 30 maja
Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. Jednocześnie w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne, m.in. dezynfekcja rąk i stolików.
Ważne! W sklepie, na targu czy poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.
Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.
 
Zgromadzenia i wesela do 150 osób
Od 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona będzie organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.
Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
Od 6 czerwca umożliwiona zostanie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.
 
Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:
  • kina, teatry, opery,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu,
  • możliwa będzie organizacja targów, wystaw i kongresów.

Już od 30 maja będzie można korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz