Zamknij

Spotkania z papieżem były dużym przeżyciem

17:41, 18.05.2020 | L.Z
Skomentuj
REKLAMA

100 lat temu urodził się Jan Paweł II. Późniejszy papież Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach 18 maja 1920 r. i był jednym z najbardziej znaczących Polaków XX wieku. Swoje imię przyjął po poprzednikach. Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.

Jak Jana Pawła II - Ojca Świętego wspominał w bogato ilustrowanej i opatrzonej szczegółowymi zapiskami kronice Duszpasterskiej Wspólnoty Rolników Jerzy Kądziela?

Zaznaczmy, że Jerzy Kądziela był wielkim orędownikiem kultu Maryi. A Jan Paweł II był Jego autorytetem. Powtarzał to wszystkim i wszędzie. W dniu dzisiejszym mieliśmy okazję zajrzeć do kroniki Duszpasterskiej Wspólnoty Rolników, której przewodził Pan Jerzy. Znajdują się tam zapiski związane z działalnością Wspólnoty począwszy od 1985 roku. Opisywane są spotkania, wyjazdy modlitewne, pielgrzymki, w tym pielgrzymki i spotkania z Janem Pawłem II. Oto kilka wspomnień Jerzego Kądzieli związanych z odwiedzinami papieża w Polsce, do których mogliśmy zajrzeć dzięki uprzejmości Bernadety Kądziela-Niemczewskiej.

"11 czerwca 1987 roku - radosne spotkanie z Ojcem Świętym w Gdyni na Skwerze Tadeusza Kościuszki. Tu Papież wypowiedział oficjalne słowo Solidarność, które należy do stałego przesłania społecznej nauki Kościoła. Przedstawiciel naszej diecezji przekazał Ojcu Świętemu płaskorzeźbę św. Izydora.

12 czerwca 1987 roku - podniesieni na duchu dnia poprzedniego nie czując zmęczenia ciała udaliśmy się na drugie spotkanie z Ojcem Świętym na Zaspę - Gdańsk. Tu spotkaliśmy się z grupą naszej parafialnej młodzieży - wzruszenie wyciskało łzy z oczu"

1988 rok - "Zorganizowaliśmy wieczernicę z okazji 10 rocznicy wyboru rodaka na papieża" Z programem słowno-muzycznym Wspólnota występowała w kościele parafialnym. Była też w Topolinie, Ogorzelinach, Świekatowie i Iwcu. 

4 czerwca 1991 roku - Podążamy śladami ścieżek naszego papieża podczas Jego IV pielgrzymki do Ojczyzny Jedziemy trasą: Koszalin, Włocławek i Łomża

6 czerwca 1999 roku - papież Jan Paweł II przybywa do Pelplina. Jerzy Kądziela nie opisuje dokładnie tego wydarzenia, ale zamieszcza w kronice zdjęcia i pamiątki: bilety, akredytacje i zdjęcia z wyjątkowego wydarzenia. Uczestniczy bowiem we mszy św, która odprawiona została przez papieża na Biskupiej Górze. Jerzy Kądziela czyta modlitwę wiernych. Pokazane są też zdjęcia prezentu jaki wręczył Ojcu Świętemu - rzeźbę niedźwiedzia z beczułką miodu.

sierpień 2002 - spotkanie z Janem Pawłem II w Krakowie - to jak wspominał Jerzy Kądziela było ostatnie spotkanie z Ojcem Świętym. Dodał, że wiele razy podczas pielgrzymowania z papieżem udało mu się znaleźć tuż obok Niego, na wyciągnięcie ręki... Nieważny był skwar, deszcz, długie godziny spędzone na oczekiwaniu. Liczyła się wspólnota, modlitwa oraz dodający siły i nadzieję przekaz. Dla Jerzego Kądzieli spotkania z papieżem zawsze były dużym przeżyciem.

Ciekawostki o Janie Pawle II (źródło: fajnepodroze.pl)
1. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem nie Włochem od 1522 roku i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym urząd Papieża.

2. Papież odwiedził aż 132 kraje świata, 900 miejscowości i w drodze łącznie spędził ponad półtorej roku. Znane jest również wyliczenie, że aż 2, 4 tys. Razy przemówił on do wiernych w tym czasie.

3. Jan Paweł II jako pierwszy odwiedził on meczet, synagogę i kościół luterański, był to niezwykły pontyfikat Papieża Polaka.

4. Papież był również niezwykle oryginalną osobą, nosił on na ręku zegarek i czytał bez okularów, uprawiał on również takie sporty jak jazda na nartach i spływ kajakiem, uwielbiał on także wspinaczkę górską. Był on aktywny fizycznie i uwielbiał sport.

5. Był to pierwszy Papież, który wziął udział w koncercie rockowym, który miał miejsce w Bolonii. Jan Paweł II łamał wszelkie stereotypy.

6. Papież niezwykle mocno kochał dzieci, zawsze chciał aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie.

7. Był to pierwszy Papież, który napisał list do dzieci.

8. Karol Wojtyła był to pierwszy Papież, który znał biegle aż 7 języków obcych. W ich skład wchodził angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, łacina, ukraiński, czeski i węgierski. Porozumiewanie z innymi przychodziło mu z dużą łatwością.

9. Jan Paweł II zasłynął w Watykanie tym, że wprowadził on Internet. Było to niesamowite przedsięwzięcie, ponieważ wcześniej było to kompletnie nieosiągalne dla mieszkańców Watykanu.

10. Nasz Papież Jan Paweł II również łamał schematy. Jako pierwszą zmianą było zrezygnowanie z lektyki, na której dotąd noszono papieży uważał, że jest to kompletnie niepotrzebne i nie chce być noszony.

11. W pierwszym roku swojego pontyfikatu, poprosił władze o wybudowanie basenu oraz o renowację kortu tenisowego. Uwielbiał on sport dlatego też dbał o to by ludzie mogli jak najwięcej korzystać z dobrodziejstw miejsc, które stawiają na rekreację sportową.

12. Karol Wojtyła był pierwszym Papieżem, który udzielał audiencji w mediach. Rozmawiał on swobodnie i spokojnie na tematy, o które go pytano. Później audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.

13. Jan Paweł II podczas konklawe był bardzo małomówny i wycofany, może to dać wiele do myślenia mianowicie np. to, że Karol Wojtyła przeczuwał co się wydarzy już za niedługo.

14. Czy wiesz, że Karol Wojtyła na styk zdążył na konklawe, na którym wybrano go na papieża? Do kaplicy Sykstyńskiej wszedł jako ostatni, należy wspomnieć, że po zamknięciu bram nie wpuszcza się tam już nikogo, nawet kardynałów.

16. Papież Polak przybywając na konklawe miał niesamowicie ubogie kieszonkowe, było to zaledwie 125 franków szwajcarskich.

15. Postać nowego papieża w świecie wzbudziła wiele emocji, zaś osoby, które znały Karola Wojtyłę osobiście udzielały nieskończenie wiele wywiadów na jego temat. Byli oni przepytywani z życiorysu papieża.

17. Jan Paweł II miał siostrę lecz zmarła ona na wskutek uduszenia się, 16 godzin po porodzie Olga Maria odeszła. Karola Wojtyły nie było jeszcze na świecie, kiedy doszło do tej tragedii.

18. Matka Karola Wojtyły osierociła go gdy Karol miał 9 lat, najprawdopodobniej zmarła ona na niedowład nóg, lecz nie jest to do końca wiadome. Wszystkie informacje pozyskane są tylko ze źródeł sąsiedztwa, w którym mieszkał Wojtyła.

19. Karol Wojtyła urodził się o tej samej godzinie, o której został wybrany na Papieża. 58 lat później został on o tej samej godzinie wybrany na papieża.

20. Karol Wojtyła nie dowiedział się o śmierci matki od ojca, lecz od nauczycielki. Jego tata był w bardzo złym stanie w chwili, kiedy mama zmarła, dlatego poinformowała go o tym nauczycielka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz