Zamknij

20 lat działalności Hospicjum w Tucholi - GALERIA ZDJĘĆ

10:36, 16.10.2019 L.Z Aktualizacja: 10:42, 16.10.2019
Skomentuj

W sobotę funkcjonujące przy parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Małgorzaty świętowało jubileusz 20-lecia działalności.

Obchody zainicjowała msza św., którą odprawił biskup Arkadiusz Okrój. Następnie zaproszeni goście w tym również samorządowcy, członkowie Hospicjum, współpracujące z organizacją osoby i podmioty oraz całe grono przyjaciół, a także członków rodzin chorych, którymi Hospicjum się opiekuje spotkało się na urodzinowej gali w Tucholskim Ośrodku Kultury. Uroczystość poprowadzili szefowie - Maria Rezmer i Michał Gaca oraz Hanna Szramka i Mariola Gaca.

Pomysł utworzenia w Tucholi Hospicjum zrodził się z inicjatywy grupy osób, które kierowały się potrzebą serca i doświadczeniem związanym z chorobą i śmiercią bliskich. W gronie założycieli znalazły się Iwona Wegner, Izabela Stelmachowska-Żółkiewicz, Danuta Klinicka, Maria Rezmer, Lucyna Pawelska, Grażyna Dąbrowiecka, Krystyna Koczwara oraz Alina Jakóbczak. 21 maja 1999 roku odbyło się zebranie założycielskie. Prałat Jan Lichosyt uzyskał zgodę biskupa Jana Bernarda Szlagi na powołanie stowarzyszenia. Z ramienia parafii z Hospicjum od początku współpracował ksiądz Andrzej Taliński. Kolejnymi kapelanami byli: Janusz Pawlak, Wawrzyniec Ciesielski, Waldemar Pielecki, Adam Muszkiewicz. Obecnie opiekunem jest ks. Ireneusz Kalf. Od początku działalności Hospicjum stowarzyszenie wspierały finansowo różne firmy i organizacje. Na początku do dyspozycji były dwa łóżka i dwa materace przeciwodleżynowe. Później sprzętu przybywało. W 2000 roku Hospicjum podpisało kontrakt z Kujawsko-Pomorską Regionalna Kasą Chorych na 520 porad dzięki czemu Hospicjum mogło zatrudnić na etat jedną pielęgniarkę. Była to Elżbieta Grzonkowska. Przez cały czas funkcjonowania organizacji lekarze oraz pielęgniarki podnosili swoje kwalifikacje. Brali udział w szkoleniach, kończyli kursy i Szkołę Medycyny Paliatywnej. W celu pozyskiwania środków na zakup sprzętu organizowano bale charytatywne i festyny rodzinne. W 2011 roku Hospicjum przystąpiło do akcji „Pola Nadziei”. Od tego czasu, co roku w Niedzielę Palmową przed wszystkimi kościołami powiatu tucholskiego przeprowadzane są specjalne kwesty. Zebrane w tym dniu pieniądze oraz środki z 1% pozwalają stowarzyszeniu na bezproblemowe funkcjonowanie oraz na zakup potrzebnego sprzętu i środków opatrunkowych. 
- Dzięki temu nie musimy trzymać się limitów. Przyjmujemy każdego pacjenta, który się do nas zgłasza. Nikt nie musi czekać w kolejce - mówią założyciele i członkowie organizacji.

Więcej na temat samej uroczystości, czyli tego co działo się w sobotę w TOK-u nasi czytelnicy będą mogli odnaleźć w czwartkowym, papierowym wydaniu Tygodnika. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%