Zamknij

Lipowa i Zwierzyniec... bez funduszu sołeckiego?

15:49, 08.11.2018 | E.D
REKLAMA
Skomentuj

- Wójt wykorzystuje urząd do walki z sołtysami, którzy mu się nie podporządkowali! - zarzucił na sesji Rady Gminy Śliwice Andrzej Pruszak, sołtys Zwierzyńca. - Panie wójcie, dlaczego traktuje Pan tak mieszkańców Lipowej? - pytała sołtys Danuta Sikora. Oba sołectwa nie mają funduszu sołeckiego. Ich wnioski zostały odrzucone. Sołtysi zapowiadają dalszą walkę o pieniądze dla swoich wsi. Wójt z kolei jest oburzony ich zachowaniem.

Dwóm sołectwom gminy Śliwice - Lipowej i Zwierzyńcowi - odrzucono wnioski o środki z funduszu sołeckiego na 2019 r. Powody są inne, ale efekt jeden - sołtysi chcą walczyć o pieniądze, które ich zdaniem należą się ich wsiom, tak jak innym sołectwom. Odwołali się do Rady Gminy Śliwice, ta jednak podtrzymała decyzję wójta.

Brak dyskusji, brak podpisu

Na sesji wywiązała się dyskusja na temat funduszy sołeckich Lipowej i Zwierzyńca. Po przegłosowaniu uchwał przez radnych dopuszczono do głosu Danutę Sikorę, sołtys Lipowej oraz Andrzeja Pruszaka, sołtysa Zwierzyńca. Sołtysi nie zgadzają się z odrzuceniem wniosków. Dlaczego jednak wnioski zostały odrzucone? O to zapytaliśmy śliwicki urząd.

"Tak jak wskazano w pismach skierowanych do sołtysów. Zgodnie z art. 5 ust. ustawy o funduszu soleckim „Wójt (…) w terminie 7 dni od dnia otrzymania odrzuca wniosek niespełniający warunków określonych w ust.2-4, jednocześnie informując o tym sołtysa.”
Przepis ten jest interpretowany w taki sposób, że Wójt zobowiązany jest odrzucić wniosek, co do którego stwierdza nieprawidłowości.
W przypadku sołectwa Lipowa mamy ewidentne niedotrzymanie terminu. Ustawa nie daje tu żadnej możliwości naprawienia błędu sołtysa.
W przypadku sołectwa Zwierzyniec błąd powstał na zebraniu wiejskim. Należało wiec naprawić go poprzez ponowne zwołanie zebrania, o czym wójt poinformował sołtysa. Sołtys zdecydował inaczej. Postanowił odwołać się do Rady Gminy Śliwice. Niestety, to właśnie jest przyczyna decydująca o utracie funduszu, ponieważ art. 5 ust. 9 w zdaniu "Rada gminy odrzuca wniosek niespełniający warunków określonych w ust. 2-4...", nie pozostawia swobody radzie". - czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

Dlaczego Danuta Sikora nie złożyła podpisów w terminie? Jakie argumenty podnosili sołtysi podczas sesji? Obszerny materiał na ten temat można przeczytać w nowym "Tygodniku Tucholskim" już w najbliższy czwartek, 8 listopada.

 

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone