Zamknij

OSTRZEŻENIE NA PIĄTEK - Gwałtowne burze

12:10, 11.05.2018 | P.P, mapa pogodynka.pl/ostrzeżenia IMGW
REKLAMA
Skomentuj

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla większości kraju, w tym ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to według IMGW:

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Swoje ostrzeżenie wydali również Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz. Oto jego treść:

UWAGA! Prosimy o przekazanie tej informacji:

Wydajemy ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami na dzień 11 maja 2018 r. godz. 12:00 - 00:00

W piątek w województwie kujawsko-pomorskim powstaną warunki, które będą sprzyjały pojawieniu się bardzo groźnych zjawisk konwekcyjnych. Od zachodu wkracza wolno przemieszczający się front atmosferyczny. Pierwsze komórki burzowe mogą pojawić się już w południe i rozwijać się będą w bardzo szybkim tempie. Powstaną chmury typu Cumulonimbus, które będą dość aktywnie elektrycznie. Poprzez wysoką wilgotność powietrza i dość spore wartości energii konwekcyjnej CAPE w ciągu godziny, piękne bezchmurne niebo może zostać zasłonięte ciężkimi chmurami Cumulonimbus z ciemną podstawą.

Głównym czynnikiem podtrzymującym front będzie zbieżność wiatrów w centrum i na wschodzie Kujaw oraz klin wyżowy znad Petersburga, który będzie zatrzymywał front atmosferyczny. Burze mogą być więc długotrwałe i może powstać układ "training storms", czyli szereg burz przemieszczających się południkowo jedna po drugiej. Z uwagi na dłuższe zaleganie komórek konwekcyjnych na danym terenie, możliwe są podtopienia, na co należy być przygotowanym. Największe ryzyko powstania groźnych burz istnieje we wschodniej części województwa.

Zagrożenia związane z burzami:

liczne, doziemne wyładowania atmosferyczne
ulewne opady deszczu
podtopienia
grad do 2 cm średnicy
porywy wiatru w trakcie przechodzenia komórek burzowych do 70 km/h

W czasie zagrożenia należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa! Przede wszystkim nie przebywamy na otwartym terenie i nie chowamy się pod drzewami, masztami, liniami wysokiego napięcia!

Burze to zjawisko lokalne, a prognoza burzowa nie gwarantuje wystąpienia tego zjawiska. Zadaniem Kujawsko-Pomorskich Łowców Burz jest informowanie o możliwych zagrożeniach na danym terenie w określonym czasie.

Każde ostrzeżenie może ulec aktualizacji!

(P.P, mapa pogodynka.pl/ostrzeżenia IMGW)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone