Zamknij

Lubiewo: Uroczystość z okazji rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Lubiewie im. Wojska Polskiego / ZDJĘCIA

Anna LipskaAnna Lipska 15:07, 22.05.2025 Aktualizacja: 15:23, 22.05.2025
Skomentuj Uroczystość z okazji nadania Szkole Podstawowej w Lubiewie im. Wojska Polskiego. Fot. Anna Lipska Uroczystość z okazji nadania Szkole Podstawowej w Lubiewie im. Wojska Polskiego. Fot. Anna Lipska

W Lubiewie w środę (21 maja) odbyła się wyjątkowa uroczystość dla całej miejscowości. Tamtejsza Szkoła Podstawowa obchodziła jubileusz 15-lecia nadania imienia Wojska Polskiego. Podczas świętowania miało miejsce wiele wyjątkowych chwili, w tym upamiętnienie pomordowanych nauczycieli i uczniów, którzy stali się ofiarami wojny oraz okupacji. Po części oficjalnej zgromadzone dzieci, nauczyciele, oficjele, a także mieszkańcy Lubiewa i okolic spędzili czas na minipikniku militarnym, który odbył się m.in. na ulicy Hallera. 

Jubileusz 15-lecia nadania Szkole Podstawowej w Lubiewie imienia Wojska Polskiego rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. św Mikołaja, którą poprowadził proboszcz ks. Piotr Lubecki. Zarówno nabożeństwo, jak i cała część oficjalna wydarzenia celebrowana była zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Warto podkreślić, że świątynię podczas nabożeństwa wypełniał śpiew uczniów, co wywołało wzruszenie wśród wielu osób.

Pamięci ofiar wojny, znanych absolwentów i Wojska Polskiego

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz przed budynek placówki i odsłonięcie tablicy, którą poświęcono pamięci pomordowanych nauczycieli oraz uczniów w czasie wojny oraz okupacji w latach 1939-1945. Aktu odsłonięcia, które poprzedziło gromkie odśpiewanie hymnu szkoły przez dzieci i młodzież, dokonali dyrektorka SP w Lubiewie Jolanta Kowalska, przewodniczący Rady Gminy Lubiewo Krzysztof Zielazny oraz przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego Oliwia Szulc.Tę część uzupełniło poświęcenie przez ks. Lubeckiego tablicy i złożenie wiązanek.

Dalsze obchody przeniosły się na szkolne boisko, gdzie przy dźwiękach hymnu narodowego na maszcie zawisła flaga, a wicedyrektor lubiewskiej placówki Roman Gulatowski przybliżył sylwetki pomordowanych w trakcie II wojny światowej przedstawicieli inteligencji i mieszkańców z gminy Lubiewo. Dalej odbyła się uroczysta akademia. Dzieci z zerówki i klas 1-3 przygotowały występy, podczas których zaśpiewały utwory patriotyczne. Do tego dobrały odpowiednią scenografię. Tę część uzupełniły przemowy gości.

Całości wydarzenia dopełnił minipiknik militarny, gdzie można było poznać tajniki pracy Służby Więziennej i wojska. Opowiadali o tym przedstawiciele 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” i Garnizonu Bydgoszcz. Swoje działania przybliżyli członkowie Jednostki Strzeleckiej 3320 Tuchola, a z karabinu i pistoletu pneumatycznego można było strzelać dzięki uprzejmości Harcerskiego Klubu Strzeleckiego „Vis”. O pełne żołądki zadbała rada rodziców, której członkowie przygotowali wiele potraw, m.im.: grochówkę, kiełbaski, ciasta, czy zimne przekąski. Furorę wśród dzieci robiła wata cukrowa i popcorn.

"Myślę, że się udało"

Prowadzący jubileuszowe obchody, a zarazem absolwent lubiewskiej placówki Stefan Ochendal w rozmowie z "Tygodnikiem" stwierdził, że wydarzenie miało na celu przypomnienie o 15-leciu nadania Szkole Podstawowej w Lubiewie imienia Wojska Polskiego i odsłonięcie nowej pamiątkowej tablicy.

Do uroczystości zmobilizował nas nasz absolwent, już nieżyjący Feliks Pieczka. W ubiegłym roku byliśmy na uroczystościach pogrzebowych. Właściwie to on oraz nieżyjący ks. Iwicki [Zygmunt Iwicki - przyp. redakcji] spisali historię naszej szkoły, ale i całej gminy Lubiewo. Ta wiedza, wszystko co wiem, jak było kiedyś, to dzięki ich zapiskom, notatkom. Ostatnią wolą Feliksa Pieczki było, żeby powstała tablica upamiętniająca osoby, które zginęły podczas II wojny światowej. Zginęli wtedy kierownicy szkół, ale też wielu uczniów (...). Feliks Pieczka bardzo dużo mówił o patriotyzmie, polskości (...). Jestem pod wrażeniem, że człowiek, który opuścił wiele lat temu tę rodzinną miejscowości, był nadal wielkim patriotą i tyle o niej wspominał (...). Był inicjatorem zjazdu absolwentów, tutaj w Lubiewie. (..) Pomyślałam sobie, że między innymi dla niego nie będę czekała do dwudziestej rocznicy, bo być może pójdę już na emeryturę, ale właśnie zrobimy to 15-lecie i połączymy imprezę z odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Myślę, że się udało (...) 

– usłyszeliśmy z kolei od dyrektorki Jolanty Kowalskiej, która podkreślała, że lubiewska placówka kładzie szczególny nacisk na przekazywanie wartości.

Poniżej fotorelacja z jubileusz 15-lecia nadania imienia Wojska Polskiego Szkole Podstawowej w Lubiewie. Zdradzamy jednak, że nastrojów patriotycznych z Lubiewa nie koniec, bo lada dzień zakończą się prace związane z tworzeniem muralu o tematyce narodowościowej na ścianie placówki. Materiał na ten temat wkrótce ukaże się w Tygodniku Tucholskim.

[FOTORELACJANOWA]4258[/FOTORELACJANOWA]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%