Zamknij

Młodzi chcieliby więcej połączeń i parkować za darmo

Agata WiśniewskaAgata Wiśniewska 13:22, 29.04.2025 Aktualizacja: 13:45, 29.04.2025
Skomentuj Podczas drugiego posiedzenia Młodzieżowa Rada Powiatu Tucholskiego pochyliła się nad sprawą wykluczenia komunikacyjnego. Podczas drugiego posiedzenia Młodzieżowa Rada Powiatu Tucholskiego pochyliła się nad sprawą wykluczenia komunikacyjnego.

Przedstawiciele młodzieży, radni Młodzieżowej Rady Powiatu Tucholskiego, wskazują na problem komunikacyjny, z którym mierzą się zarówno w okresie funkcjonowania szkoły jak i podczas wakacji. W najbliższych miesiącach tej kwestii przyjrzy się powołany przez nich zespół doraźny ds. wykluczenia komunikacyjnego.

Na drugim posiedzeniu Młodzieżowa Rada Powiatu Tucholskiego podjęła uchwałę w sprawie powołania zespołu doraźnego ds. wykluczenia komunikacyjnego wśród młodzieży z terenu powiatu tucholskiego.Do pracy we wspomnianym gremium zgłosiło się czworo radnych: Jakub Piasek, Barbara Sikora, Tomasz Koch i Weronika Cemka. Głosowanie nad projektem uchwały poprzedziła prezentacja nt. transportu w powiecie tucholskim i dyskusja radnych, w trakcie której dzielili się oni swoimi doświadczeniami związanymi ze słabą siatką połączeń autobusowych czy kolejowych,ale i problemami, z jakimi we wskazanej materii mierzą się także inni uczniowie szkół ponadpodstawowych.Nadmieńmy,że na brak odpowiedniego skomunikowania pomiędzy miejscowościami w powiecie tucholskim młodzieżowi radni wskazywali już w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to na łamach „Tygodnika” prezentowaliśmy ich sylwetki.

Najgorzej dojechać z małych miejscowości

Prezentację na temat transportu w powiecie tucholskim przygotował Jan Wiśniewski, ale je prezentacji dokonał Jakub Piasek.

Dla wielu młodych osób niska jakość transportu publicznego to codzienny problem.Opisują one wielogodzinne oczekiwania na transport do domu lub konieczność wcześniejszego wstawania, aby zdążyć na jeden z niewielu porannych autobusów. Często wspominają,że mają trudności z dotarciem do celu z powodu niezliczonych niezsynchronizowanych przesiadek lub bardzo ograniczonej liczby kursów w czasie wakacji lub weekendów. Biorąc pod uwagę, że ten okres jest jedynym w roku, gdy młodzi ludzie mogą swobodnie korzystać z kultury i budować więzi społeczne,szczególnie po pandemii, jest to istotny problem. Największe problemy dotyczą miejscowości o charakterze podmiejskim lub małych. Przystanki w tych miejscach są najgorzej oceniane pod względem bezpieczeństwa użytkowników,w tym młodych ludzi

– wskazywał radny na bazie przygotowanego materiału.

Prezentację zakończyły wskazania dotyczące, m.in. potrzeby zwiększenia liczby kursów (w roku szkolnym, jak i okresie wakacji),wprowadzenia na terenie województwa ekonomicznego zarządzania transportem, podniesienia poziomu bezpieczeństwa w transporcie czy skoordynowania przesiadek między wszystkimi rodzajami transportu.

 

[FOTORELACJANOWA]4179[/FOTORELACJANOWA]

Kłopot cały rok na okrągło

Barbara Sikora wskazywała na swoim przykładzie, że ma tylko jeden autobus, którym rano może dojechać do Tucholi. Powrotny kurs jest także jeden, dokładnie o godzinie 15:11.

Lekcje kończą się o godzinie15:05 i nie jestem w stanie dotrzeć na dworzec na czas. Często też autobus odjeżdża kilka minut szybciej, przez co mogę nie zdążyć na jedyny autobus do mojej miejscowości. Później nie ma żadnego innego autobusu.W okresie wakacyjnym czy świąt, kiedy jest przerwa od szkoły i mogłabym się spotkać ze znajomymi, nie mam możliwości dotrzeć transportem publicznym do Tucholi. Nie zawsze też ma mnie kto przywieźć. Skoro chodzimy do szkoły do Tucholi większość naszych znajomych pochodzi z Tucholi i jej okolic i nie mamy zwyczajnie możliwości się z nimi spotkać 

– podnosiła mieszkanka Mąkowarska i uczennica ZSLiA w Tucholi.

Sandra Rehfeld zauważyła z kolei, że problem z dojazdami odczuwają także uczniowie szkół zawodowych, którzy w wakacje odbywają praktyki. Radni byli zgodni co do tego, że kwestia odpowiedniej siatki połączeń jest bardzo ważna, aby młodzi nie doświadczali wykluczenia komunikacyjnego. A może tak darmowy parking dla uczniów?Weronika Cemka temat ten rozszerzyła o darmowe parkingi dla uczniów (najlepiej w godzinach 7:00-15:30). Jak wskazywała, uczniowie Agro i Leśnika mają do dyspozycji jeden darmowy parking – przy Fairplay-u, ale jest on stosunkowo niewielki.

Kto pierwszy przyjedzie, ten ma miejsce. Trzeba być o 7:30, żeby zająć miejsce na tym parkingu

– mówiła. 

Jej zdaniem z darmowego parkowania uczniowie mogliby korzystać za okazaniem szkolnej legitymacji czy też zaświadczenia,którego wydawaniem mogłoby zająć się tucholskie starostwo.

Zespół doraźny ds. wykluczenia komunikacyjnego czas na przedstawienie swojego stanowiska ma do kolejnej sesji, która jest planowana na październik.Opracowany przez niego raport ma stanowić punkt wyjścia do działań zmierzających do poprawy dostępności transportu na terenie powiatu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

FranioFranio

0 0

Ciekawe co powiecie na to. Córka chodzi do szkoły średniej. Rano jest już około 6.30 na dworcu w Tucholi. A więc czeka około 1,5 godziny na rozpoczęcie lekcji, podczas gdy jej rówieśnicy często jeszcze śpią. (Nie wspomnę nawet, o której musi wstawać) Mamy 10 km do Tucholi, niestety brak innego dojazdu. Oczywiście były próby kontaktu z przewoźnikami ale wszystko spełzło na niczym. Taką mamy "cudowną" komunikację w powiecie. Nie liczymy już na zmiany. Myślę, że w naszym powiecie dobrze to już było.

15:10, 29.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%