W piątek (8.11) po południu w murach TOK-u odbył się koncert pn. „Śpiew dla Ojczyzny” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W jego ramach wystąpił Chór „Camerata”, ale i zdolna młodzież. Wydarzenie zakończyło wspólne śpiewanie.
Uczestników piątkowego koncertu powitała Hanna Krueger, która też z ramienia Tucholskiego Ośrodka Kultury prowadziła wydarzenie.
Narodowe Święto Niepodległości to ważny czas dla każdego Polaka. To czas wzruszeń, wspomnień i narodowej dumy. (…) Dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się w historii naszego kraju jako wyjątkowy, w którym Polska po 123 latach zaborów na nowo pojawiła się na mapach świata, jako wolne państwo odzyskując upragnioną wolność. To za co krwawą ofiarę składały całe pokolenia powstańców, patriotów, zesłańców z dnia na dzień stało się faktem. Niepodległość wybuchła na ulicach, w domach, napełniając Polaków radością i wielką nadzieją. (…) Dzisiaj spotykamy się ponowni na śpiewie dla Ojczyzny, by podobnie jak w minionych latach wspólnie przeżywać atmosferę niesioną przez polskie pieśni i piosenki patriotyczne
– mówiła Hanna Krueger.
Muzyczną ucztę rozpoczął utwór „Modlitwa o pokój” w wykonaniu „Cameraty”. Potem uwagę widzów skupił występ Laureatów Powiatowego Konkursu Poezji i Prozy Patriotycznej oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej PRO PATRIAE. Ten blok otworzyła Małgosia Browarska piosenką „Polskie kwiaty”. Za sprawą Marty Wojtas zgromadzeni w TOK-u wysłuchali wiersza „List o Niepodległej” , ale i utworu K.K. Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”. Izabela Mews zaśpiewała z kolei „Ostatnią kulę”, a Małgosia Golak wyrecytowała „Alarm”. Swoimi wystąpieniami młodzi artyści mocno poruszyli publiczność.
Zgromadzeni w TOK-u chętnie odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnego śpiewu z Cameratą. Chór prowadzony przez Marzenę Tyrańską, wzmocniony o głosy widowni i przy akompaniamencie Tomasza Kotowskiego, wykonał m.in. „Rotę”, „Mazurka Dąbrowskiego”, ale i „Przybyli ułani” czy „Wojenko, wojenko”. Wspólne śpiewanie zakończyła piosenka o Tucholi. Taka forma uczczenia Święta Niepodległości praktykowana w stolicy Borów Tucholskich jest już od kilku dekad, a zapoczątkowała ją Maria Ollick.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz