Co to jest byk selekt i dlaczego nie należy strzelać do przyszłościowych byków ? m.in. o tym opowiadali członkowie Związku Łowieckiego podczas oceny poroży zorganizowanej w Zespole Szkół Leśnych.
Ocena odbyła się w „starej stołówce” Zespołu Szkół Leśnych. Piotr Grzywacz zaprezentował również zespół sygnalistów z ZSL „Jenot” i sokolników „Raróg”. Ocenie podlegały trofea samców zwierzyny płowej (jeleni i danieli) z dwóch powiatów – tucholskiego i sępoleńskiego. O tym, jak oceniane są poroża, opowiadał zebranym przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ Sylwester Domek. Żeby strzelać do samców zwierzyny płowej (czyli byków jeleni, danieli i sarny), oprócz uprawnień myśliwego, należy mieć uprawnienia selekcjonera. W praktyce oznacza to konieczność zdania egzaminu PZŁ. Wszystkie koła łowieckie planują ilość zwierzyny poszczególnych gatunków, którą mogą pozyskać. Dokonuje się tego na podstawie inwentaryzacji prowadzonej przez myśliwych i leśników. Sezon na jelenie kończy się w styczniu, oceny dokonuje się po zakończeniu sezonu. Oceny poroża kozła sarny dokonuje się jesienią, sezon łowiecki na ten gatunek kończy się bowiem 30 września. Trofea są ważone a wiek osobnika ocenia się po uzębieniu.
Co ocenia myśliwy przed strzałem?
Zgodnie z planami pozyskania wydawane są pozwolenia na odstrzał. Na tym druku zaznacza się klasę wiekową, w jakiej myśliwy może strzelać do byka. Klasy wiekowe dla jelenia są 3: zwierzyna w wieku do 5 lat to I klasa wieku, 6-10 lat to II klasa wieku, 10 lat i wzwyż to III klasa. Oprócz tego myśliwy musi umieć ocenić, czy byk jest przyszłościowy w hodowli, czy nie. Temu ma służyć selekcja. Selekcja polega na odstrzale byków, które nie są pożądane w dalszej hodowli. Byki selekty mają np. poroże nieregularne o różnej ilości odnóg na każdej tyce bądź nieodpowiednio rozwinięte w stosunku do wieku. Byki o zdeformowanej formie poroża (wskutek chorób lub uszkodzeń mechanicznych) nazywa się „myłkusami” i też podlegają odstrzałowi. Doświadczeni myśliwi zaznaczają, że ocena nie jest łatwa. M.in. z tego powodu do byków można strzelać tylko za dnia – godzinę przed wschodem i godzinę po zachodzie słońca.
Za zły odstrzał grozi kara
Szczegółowe kryteria przyznawania punktów objaśnił „Tygodnikowi” jeden z członków komisji z ramienia PZŁ Andrzej Jabłoński.
– Za odstrzał prawidłowy myśliwy dostaje 1 punkt zielony, niepoprawny punkt czerwony, za naganny 2 punkty czerwone. Dodatkowo 1 do 2 punktów karnych można dostać za złą preparację trofea [np. niedokładne usunięcie resztek organicznych z trofea – przyp. red.]. Niebieski punkt przyznaje się za odstrzał nie w tej klasie wiekowej, co powinien – wyjaśnia myśliwy. Za punkty grożą sankcje.
– Za 1 punkt czerwony lub niebieski można dostać karę upomnienia, nagany. 2 czerwone grożą zakazem odstrzału od roku do dwóch. Za 2 punkty żółte można zostać zawieszonym w odstrzałach – tłumaczy przedstawiciel PZŁ i dodaje: – Młodym selekcjonerom ciężko właściwie ocenić obserwowaną zwierzynę. Doświadczeni też mogą się pomylić. Często jest tak, że byka obserwuje się przez 2-3 kolejne wieczory, żeby stwierdzić, czy jest selekcyjny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz