W szkole powstała nowoczesna pracownia, w której na pierwszym miejscu stoją doświadczenia i nauka praktyczna. Już Einstein mówił: "Ładny eksperyment jest sam w sobie bardziej wartościowy, niż 20 wzorów wydobytych z naszych umysłów". Na wyposażeniu pojawiły się m.in. modele samochodów na wodór i wodę.
Motywem przewodnim nowej ekopracowni są odnawialne źródła energii. Jej oficjalne otwarcie odbyło się w połowie grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi. W spotkaniu, oprócz uczniów i nauczycieli, wzięli udział zaproszeni goście, w tym cały zarząd Powiatu Tucholskiego. Wszystkich przywitał dyrektor szkoły Waldemar Ptak.
Dalszą część uroczystości poprowadziła jedna z głównych inicjatorek powstania ekopracowni – nauczycielka Grażyna Zakrzewska. Jak podkreślała, ową pracownię udało się stworzyć dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w wysokości 75.000 zł. Wszystkie prace pochłonęły ponad 83 tys. zł, brakującą kwotę dołożył powiat ze swojego budżetu.
Nauczycielka przedstawiła całą historię, po pierwsze zdobywania funduszy, a następnie samego tworzenia ekopracowni. W ten proces zaangażowali się też uczniowie Nowodworka, którzy m.in. przygotowali wymagany przez WFOŚiGW film, ukazujący działania szkoły na rzecz ochrony środowiska (Malwina Czaja, Jakub Szyngwelski oraz Franciszek Buczkowski) czy wizualizację przyszłej ekopracowni (Patrycja Szymańska).
Ekopracownia powstała w sali, w której dawniej odbywały się lekcje fizyki. Samo pomieszczenie przeszło gruntowny remont. Zostało m.in. powiększone o istniejący wcześniej, osobny kantorek. Prace objęły instalacje: wodną, gazową i elektryczną. Nowe są podłogi, oświetlenie oraz pełne wyposażenie, w tym meble.
Wygląd ekopracowni to jedno, jednak jej prawdziwym sercem są nowe sprzęty i pomoce dydaktyczne, które dzięki projektowi zyskała szkoła. Jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich. Tylko niektóre, ciekawe dla uczniów, ale też osób dorosłych, wymieniamy poniżej.
Po oficjalnym otwarciu interesujący wykład przeprowadził współpracujący z Nowodworkiem dr. hab. inż. Karol Strzałkowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównym tematem były rzecz jasna OZE.
Wybrany sprzęt, który pojawił się w ekopracowni Nowodworka:
– monitor interaktywny i statyw mobilny wraz z oprogramowaniem,
– przenośna stacja zasilania z panelem fotowoltaicznym,
– biologiczne ogniwo paliwowe (wytwarzanie energii elektrycznej z biomasy),
– dwie turbiny wiatrowe budowane z klocków,
– zestaw modeli naukowych służący do wytwarzania energii elektrycznej z energii odnawialnych (przykładowe eksperymenty: konwersja energii słonecznej, energii wiatru, energii z elektrolizy wody, efektywność paneli słonecznych przy pełnym oświetleniu i częściowym zacienieniu, minimalne napięcie, przy którym zajdzie rozkład wody, proces elektrolizy generujący wodór i tlen z wody, zwiększenie efektywności samochodu),
– modele demonstracyjne do pozyskiwania energii elektrycznej z wody, wiatru, słońca,
– autko z napędem wodorowym (energia z elektrolizy wody),
– model samochodu "Multi Energy" (napędzany m.in. ogniwami paliwowymi na słoną wodę),
– zestaw naukowy służący do wytwarzania energii elektrycznej z etanolu i wody,
– walizka 4 mierników elektronicznych do pomiarów środowiskowych,
– profesjonalna stacja pogody Sencor SWS 12500 Wi-Fi.
Poniżej prezentujemy fotorelację z otwarcia ekopracowni.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz