Zamknij

Żalno ma swoją pierwszą monografię

15:45, 27.11.2023 Agata Wiśniewska Aktualizacja: 10:52, 28.11.2023
Skomentuj Mieszkańcy przeglądali świeżo wydaną książkę z niemałym zainteresowaniem. Mieszkańcy przeglądali świeżo wydaną książkę z niemałym zainteresowaniem.

W niedzielę (26.11) po południu Świetlica Wiejska w Żalnie wypełniła się niemal po brzegi mieszkańcami.  W mury obiektu przywiodła ich promocja książki "Żalno, historia opowiadana".

Spisania dziejów Żalna podjęły się osoby związane ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Żalno i nie tylko. Licząca 91 stron publikacja składa się z siedmiu tekstów. O dawnych dziejach Żalna napisał znany dobrze wszystkim historyk i regionalista dr Marek Sass. On też przybliża działalność i pracę misyjną Janiny Żalińskiej. W trakcie promocji mieszkańcy podzielili się swoimi wspomnieniami związanymi właśnie z tą jakże zasłużoną dla miejscowości postacią. Na widok powożonej przez nią bryczki dzieci uciekały w zboże (wcale nie ze strachu przed dziedziczką, bo ta słynęła z życzliwości, ale niechęci do odmawiania modlitwy różańcowej). Tekst o Żalińskiej popełniła także Ewa Szczypiorska, długoletnia sołtys i prezeska ww. stowarzyszenia. "Jak odzyskanie niepodległości zmieniło życie w Żalnie" - to kolejny poruszony przez Szczypiorską temat.

W publikacji wielkości zeszytu A5 znalazły się także dzieje rodziny Sząszorów, które zebrał Andrzej Swoiński czy wspomnienia jednej z najstarszych mieszkanek, Anny Kopiszki (spisała je m.in. Marta Pril). Lucyna Zdanowska skupiła się z kolei na historii dworku Macieja Żalińskiego. Książka zawiera zdjęcia i wycinki prasowe, które pozwalają przenieść się w czasie i spojrzeć na Żalno z  już zapomnianej, a dla niektórych po prostu nieznanej dotąd strony. Publikacja dostępna jest u Ewy Szczypiorskiej i w bibliotece w Żalnie. 

Zdradzimy jeszcze, że apetyt pisarski i ciekawość współautorów został rozbudzony na tyle, że szykuje się kontynuacja!

Szersza relacja z promocji monografii znajdzie się w najbliższym wydaniu "Tygodnika".

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%