Zamknij

Tuchola: Konkurs "Przyroda wokół nas" / FOTORELACJA

14:33, 20.11.2023 Kamil Tajl Aktualizacja: 18:59, 20.11.2023
Skomentuj Konkurs odbył się 15 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi. Konkurs odbył się 15 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi.

"Przyroda wokół nas" gości na łamach tygodnik.pl nie tylko wiosną, ale i jesienią. W 18. edycji konkursu rywalizowali uczniowie szkół specjalnych z 3 miejscowości. Po raz kolejny główna rola zarezerwowana była dla drapieżnika z Borów – wilka. Uczniowie musieli jednak wykazać się wiedzą nie tylko o tym ssaku.

Konkurs pn. "Przyroda wokół nas" to jeden ze sztandarowych, wieloletnich projektów Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Organizowany jest on w dwóch odsłonach. Wiosną rywalizują ze sobą uczniowie szkół podstawowych. Dokładnie 15 listopada odbyła się natomiast 18. edycja konkursu "Przyroda wokół nas" dla szkół specjalnych z terenu parku i okolic. 24 uczniów z: Tucholi, Czerska i Chojnic tradycyjnie spotkało się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi. Uczestników jak zawsze przywitała Dorota Borzyszkowska.

Tegoroczna edycja zmagań odbyła się pod hasłem „Po sąsiedzku z wilkiem”. Nauka świadomego obcowania w sąsiedztwie z tym ssakiem, który żyje w Borach Tucholskich od 10 lat, stała na pierwszym miejscu. Ponadto uczestnicy musieli wykazać się m.in. znajomością walorów przyrodniczych terenu Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola.

Wilki, ale też ryby i ptaki

Konkurs rozpoczął się od testu pisemnego. Pytania dotyczyły nie tylko wspomnianego wilka, ale też: innych mieszkańców naszych lasów, gatunków drzew, kwiatów czy grzybów, form ochrony przyrody czy dbania o środowisko. W kolejnych trzech konkurencjach uczniowie wykorzystali własne obserwacje przyrody. Musieli rozpoznać ryby drapieżne, a także gatunki pospolitych ptaków – ze względu na wygląd i śpiew. Trzecim zadaniem było rozpoznawanie tropów różnych zwierząt np. kaczki, wilka, jelenia. Uczniowie mieli za zadaniem także przygotowanie plakatu pt. "Nie patrz wilkiem na wilka", który przedstawiał rzeczywistą naturę tego drapieżnika.

Konkurs rozstrzygnięto w 3 kategoriach: zespół edukacyjno-terapeutyczny, szkoła podstawowa klasy I-IV i V-VIII. Nad wynikami czuwała komisja w składzie: Anna Narloch – plastyczka, Stanisław Śpica z Nadleśnictwa Tuchola oraz Piotr Grzmiel z Urząd Miejski w Tucholi.

– Wszyscy zostaniecie dzisiaj nagrodzeni, bo w naszych oczach wszyscy jesteście zwycięzcami [...]! Różniło was tylko kilka punktów, nieraz jeden albo dwa. Chcemy was wyróżnić za osiągnięte wyniki i przygotowania do konkursu – mówiła podczas ogłoszenia wyników Dorota Borzyszkowska z TPK.

W każdej z kategorii wyłoniono zwycięzców, którzy zdobyli najwyższą liczbę punktów, a byli to: Szymon Fierek z Chojnic, Natalia Bakhaus i Konrad Kułakowski z Czerska. Do uczestników trafiły nagrody z wizerunkiem wilka: bluzy, kubki, poduszki, a także kolorowanki przyrodnicze.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%