Zamknij

Tuchola: Dzieci na przyrodniczym happeningu / FOTORELACJA

21:56, 18.05.2023 Kamil Tajl Aktualizacja: 21:57, 18.05.2023
Skomentuj Happening odbył się 18 maja w Tucholi. Happening odbył się 18 maja w Tucholi.

W czwartek (18 maja) Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował tematyczny happening z okazji dwóch, ważnych pod względem przyrodniczym, świąt: Dnia Polskiej Niezapominajki oraz Światowego Dnia Pszczół.

Odbiorcami wydarzenia, które miało miejsce na dziedzińcu przed siedzibą TPK, byli przede wszystkim najmłodsi uczniowie tucholskich podstawówek, a także przedszkolacy. Dzięki temu dzieci już teraz mogły dowiedzieć się, jak ważne dla nas wszystkich są tzw. dzikie pszczoły, których w Polsce mamy ponad 470 gatunków! Takie pszczoły, a także trzmiele, są świetnymi zapylaczami i to właśnie dzięki nim mamy owoce, warzywa, ale też inne produkty, które codziennie spożywamy.

Podczas całego happeningu nikt nie mógł się nudzić. O wspomnianych już pszczołach opowiadała Dorota Borzyszkowska, z kolei Rafał Borzyszkowski z pomocą multimedialnej prezentacji odpowiadał na pytanie: "Co to jest bioróżnorodność?". Oprócz tego młodzi uczestnicy poznawali dokładną budowę kwiatów niezapominajki, a także sprawdzali, w jaki sposób założyć ogród dla owadów zapylających. W organizację przyrodniczego happeningu w środku miasta zaangażowali się ponadto uczniowie z dwóch szkół średnich. I tak młodzież z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych plotła dla uczestników wianki, malowała twarze, jak również uczyła sztuki origami i carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach. Z kolei ekipa z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych przygotowała liczne gry i zabawy dla dzieci, podczas których można było np. stworzyć wyjątkowy, drewniany wisiorek. Przy stoisku ustawiono też tematyczną fotościankę i wystawę pn. "Niezapomniany ogród".

Tego dnia rozstrzygnięto też konkurs pn. "Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie", który polegał na stworzeniu przez dzieci (z pomocą rodziców) hoteli dla owadów. Zgłoszono aż 75 takich konstrukcji!

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu, a także fotorelację z happeningu.

Konkurs pn. "Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie"

Kategoria dzieci przedszkolnych:

I miejsce – Bruno Luchciński z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”),

II – Hubert Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (5 lat),

III – Bartosz Redzimski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa „0”).

Wyróżnienia: Mikołaj Ziaja z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”), Maja Grabińska z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Ksawery Kamrowski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Edward Moraczewski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Łucja Figiel z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Zofia Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu, oddz. Lubiewo (4 lata), Stanisław Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu, oddz. Lubiewo (6 lat).

Kategoria uczniów klas I-III szkół podstawowych:

I miejsce – Kinga Narloch ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie (klasa III),

II – Dorota Sikorska ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa II),

III – Zofia Bąkowska ze Szkoły Podstawowej w Stobnie (klasa III).

Wyróżnienia: Nina Rewolińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa IIIb), Zofia Swoińska ze Szkoły Podstawowej w Lubiewie (klasa III), Nikola Chylewska ze Szkoły Podstawowej w Żalnie (klasa II), Jakub Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I), Marcel Wicikowski ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I), Lena Chmara ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa III), Wojciech Rydygier ze Szkoły Podstawowej w Raciążu (klasa II).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MieszkaniecMieszkaniec

2 0

Bardzo miło, że Park zajmuje się edukacją dzieci, ale miło by było aby zaczął działać w kierunku poprawy stanu powietrza w mieście. Ludzie palą śmieciami, szczególnie wieczorami i w weekendy. Nic nie jest robione w tej sprawie. Jak tak dalej będzie to będziemy mogli zapomnieć o dzikich pszczółkach. 19:40, 19.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%