Zamknij

Uwaga kierowcy, już od soboty: Kolejne zmiany w przepisach!

14:39, 16.09.2022 K.T. Aktualizacja: 14:43, 16.09.2022
Skomentuj Fot. nadesłane Fot. nadesłane

Ci, którzy mają ciężką nogę, muszą mieć już naprawdę gruby portfel. Od teraz punkty zostają z nami na dłużej. A mandaty mogą być pomnożone razy dwa!

Jadąc naszymi drogami coraz czujniej trzeba spoglądać na wskazówki prędkościomierza. Nawet z pozoru nieduże przekroczenie dopuszczalnej szybkości może mieć dotkliwe konsekwencje, bowiem od 2022 roku stawki mandatów wystrzeliły w górę. Już od najbliższej soboty, czyli 17 września w życie wchodzą kolejne, istotne zmiany w taryfikatorze.

Najważniejsze z nich będą dotyczą: przyznawania punktów karnych i braku możliwości ich kasowania oraz wysokości mandatów. Jak tłumaczy Łukasz Tomaszewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, od 17 września punkty karne będą usuwane z kont kierowców dopiero po dwóch latach i to od daty uregulowania mandatu. Dotychczas punkty znikały po 12 miesiącach od daty popełnionego wykroczenia.

Zniesione będą również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu

– dodaje Tomaszewski.

Razy dwa

Zmieniają się też stawki mandatów, ponieważ dla kierowców wprowadzono pojęcie recydywy. Policjant tłumaczy dalej, że sytuacja dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy. Na przykład, jeśli przekroczymy prędkości o 31-40 km/h pierwszy raz, to otrzymamy mandat w wysokości 800 złotych i 9 punktów karnych. Ale jeżeli powtórzymy to wykroczenie w ciągu 2 kolejnych lat, wtedy mandat wyniesie już 1600 złotych i 10 punktów karnych!

Oprócz przekraczania prędkości, nowy taryfikator zakłada, że podwójnie karane będą również inne wykroczenia drogowe, jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych, recydywa: 3000 złotych czy złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych, recydywa: 2000 złotych

– wyjaśnia Tomaszewski.

Policja uważa, że sukcesywnie zaostrzane przepisy mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Oficer prasowy podaje dalej: "tegoroczne wakacje pokazały, że większość podróżnych w naszym województwie do serca wzięło sobie nowe przepisy". Według zaprezentowanych statystyk w wakacje 2022 r. na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 169 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 192 zostały ranne. W roku ubiegłym, w trakcie wakacji, odnotowano o 5 wypadków więcej, zginęło w nich 27 osób, a 190 zostało rannych.

Przepisy drogowe, które wchodzą w życie 17 września, również mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. To, czy zaostrzone przepisy będą nas dotyczyć, zależy od nas samych. Dla odpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego nic się nie zmieni

– kończy Łukasz Tomaszewski.

W najnowszym "Tygodniku Tucholskim" znajdziesz tabelkę z najczęstszymi przekroczeniami prędkości i innymi wykroczeniami oraz stawkami, które będą obowiązywały od soboty.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

TfujnikTfujnik

2 0

Na napoleonce nadal da się 200 cisnąć😂 13:12, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%