Zamknij
REKLAMA

Sen i jego wpływ na jakość życia

00:12, 15.05.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

XXI wiek to czas, kiedy tempo życia jest ogromne. Ciągła pogoń sprawia, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni oraz mamy kłopoty z zasypianiem. Paradoksalnie problemy ze snem mogą wynikać z nadmiernego zmęczenia. Nasz organizm jest tak bardzo obciążony, że nie ma siły na pełną i zdrową regenerację.

Podejmujemy liczne działania mające na celu zwiększenie ilości wolnego czasu oraz sprawiające, że sen stanie się bardziej efektywny. Wynika to głównie z tego, że mamy wpływ na bardzo wiele czynników. Przede wszystkim decydujemy o wyglądzie i wyposażeniu sypialni. Już sam wybór koloru ścian w pomieszczeniu może pomóc w relaksie lub dodać energii na cały dzień. Poza wyposażeniem samej sypialni chętnie wybieramy urządzenia, które znaczenie zmniejszają czas potrzebny na sprzątanie czy gotowanie. A wszystko po to, aby znaleźć czas nie tylko dla najbliższych, ale i na własną regenerację.

Ważniejsze łóżko czy materac?

W wyposażeniu domu istotne są wszystkie sypialnie, nie tylko te dzieci. Wypoczęci rodzice lepiej radzą sobie z trudami połączenia pracy zawodowej z wychowaniem pociech. Sam wybór łóżka jest sprawą indywidualnych preferencji stylistycznych. Najważniejszy jest jednak dobór odpowiedniego materaca. Przede wszystkim nie powinien być on za miękki. Oczywiście wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb, ale standardowo polecane są produkty o średniej miękkości i twarde. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe otwory wentylacyjne.

Na rynku dostępne są również materace, które obraca się w zależności od pory roku – jedna strona jest oddychająca i doskonale sprawdza się wiosną i latem, druga chroni przed zimnem jesienią i zimą. Należy również pamiętać, że materace dla dzieci rządzą się własnymi prawami. Szczególnie w przypadku niemowląt, bezwzględnie powinien być to twardy produkt. Dopiero przy wymianie łóżeczka możemy zdecydować się na zakup materaca średnio miękkiego.

W zdrowym ciele, zdrowych duch

Co daje nam odpowiednie zadbanie o jakość i komfort snu? Przede wszystkim chronimy w ten sposób kręgosłup i wzmacniamy kondycję psychiczną. W pracy bardzo często narażeni jesteśmy na długotrwałe pozostanie w jednej, wymuszonej pozycji i nie ma tu większego znaczenia czy jest to stanie czy siedzenie zasada pracy i przeciążenia mięśni w obydwu przypadkach jest podobna.

Brak aktywności fizycznej również pogłębia negatywne zmiany, do których dochodzi podczas wykonywania pracy zawodowej. Stres związany z życiem prywatnym także powinien gdzieś znaleźć swoje ujście. Jeżeli nie uprawiamy regularnie żadnego sportu, zadbajmy przynajmniej o wypoczynek i odpowiednią regenerację. Osoby wypoczęte zdecydowanie lepiej radzą sobie z codziennymi obowiązkami i bardzo rzadko popadają w depresję. Badania dowodzą, że nie długość snu a jego jakość ma istotny wpływ na cały nasz organizm. 

(Materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone