Zamknij

Podatek od pomocy. Czy zapłacą go właściciele zniszczonych lasów?

14:46, 11.01.2018 | E.D.
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Elżbieta Doniecka

Termin na uporządkowanie lasów zniszczonych podczas nawałnicy został przedłużony. Czy istnieje szansa, by dofinansowanie z Lasów Państwowych przyznawane właścicielom lasów prywatnych, było nieopodatkowane?

11 sierpnia nawałnica zniszczyła wiele lasów, w tym prywatnych. Ich właściciele ponieśli straty i zostali z problemem uporządkowania wiatrołomów. Ze względu na skalę szkód nie było to łatwe, bo firmy zajmujące się usuwaniem drzew miały ręce pełne pracy, a po drugie - często oferowały wysokie ceny wycinki i wywozu drewna, co nie opłacało się właścicielom zniszczonych terenów. Część zaczęła usuwać drzewa na własną rękę. Nie wszędzie jednak można wejść, zważywszy na warunki pogodowe.

Początkowy termin wyznaczony na uprzątnięcie wiatrołomów (do 15 marca) został przesunięty. Teraz właściciele mają czas do końca grudnia, co nie oznacza, że jest to data ostateczna. W najnowszym "Tygodniku Tucholskim" piszemy nie tylko o zmianie terminu, ale także:
- o kwestii płacenia podatku od przyznanej pomocy na uprzątnięcie lasów. Okazuje się, że jest duża szansa zwolnienia z tego obowiązku,
- o tym, że niektórzy pomyłkowo chcą składać wnioski o nienaliczanie podatku od gruntów powierzchni leśnej w starostwie powiatowym. Radzimy, gdzie należy zanieść taki dokument,
- o staraniach starosty i Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych o przyznawanie w kolejnych latach darmowych sadzonek właścicielom lasów, które zniszczyła nawałnica.

Więcej informacji można znaleźć w papierowej wersji "Tygodnika Tucholskiego".

(E.D.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone