Zamknij

Cmentarze w Pruszczu skatalogowane w Internecie

15:49, 30.10.2020 L.Z Aktualizacja: 16:05, 30.10.2020
Skomentuj

Pierwszy dzień listopada to uroczystość Wszystkich Świętych. W zależności od wprowadzanych w kraju obostrzeń będziemy odwiedzać groby bliskich, modlić się przy nich, zapalać znicze i stawiać kwiaty. Obecnie, dzięki zwykłej wyszukiwarce internetowej możemy bardzo łatwo i szybko lokalizować groby. Jest to w niektórych przypadkach niezwykle przydatne. Taki  katalog cmentarzy parafialnych w ostatnim czasie przygotował proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Pruszczu, ks. Stefan Czarnecki.

Katalog został zamieszczony w Internetowej Bazie Osób Pochowanych na stronie mogily.pl Warto zaznaczyć, że cmentarze w Pruszczu są jedynymi skatalogowanymi cmentarzami z okolic naszego regionu, które znalazły się w tej właśnie ogólnopolskiej bazie danych. Odszukać je możemy pod adresem mogily.pl/pruszczbagiennicastary i mogily.pl/pruszczbagiennicanowy

Na cmentarzu parafialnym, zarówno starym jak i nowym, wykonana została szczegółowa inwentaryzacja. Dzięki pracom powstały mapy i plany, sporządzane na podstawie danych z pomiaru geodezyjnego. Mamy też spis z natury wszystkich osób pochowanych na cmentarzu. Stworzono system administracji oraz zbudowano stronę internetową cmentarza.

Co dokładnie znajdziemy na stronie cmentarza? Oprócz ogólnych informacji pojawia się nam kilka wskazówek – zakładek. Jedna z nich – mapa cmentarza w dokładny sposób przedstawia plan terenu. Widoczny jest podział na sektory i na pojedyncze mogiły. Po kliknięciu na dany grób automatycznie pojawia się informacja, kto w nim jest pochowany. Dalej, w zakładce galeria obejrzymy różne ujęcia obu cmentarzy. Zobaczymy wyróżniające się pomniki, piękne nagrobki i zwykłe krzyże z różnych okresów.

Kolejna zakładka to rocznice. Tam znajdziemy informacje o tym, kto ze zmarłych w najbliższym czasie (w danym dniu kalendarzowym) obchodzi rocznicę np. śmierci. Są tam imiona i nazwiska pochowanych, wiek. Dowiemy się, w jakim sektorze znajduje się grób i pod jakim numerem.

Następnym odnośnikiem na stronie jest spis zmarłych. W tym miejscu znajdziemy imiona i nazwiska wszystkich pochowanych na cmentarzach w Pruszczu. Klikając na daną osobę, w niektórych przypadkach pojawia się informacja o tym, że opiekun grobu proszony jest o kontakt z administratorem cmentarza. Najprawdopodobniej chodzi o doprecyzowanie niektórych spraw administracyjnych. W tym miejscu można też uzupełnić dane, zgłosić ewentualny błąd, dodać zdjęcia lub zamówić powiadomienie o rocznicy. Wyszukiwarka w szybki sposób upora się z odnalezieniem pochowanego, a sortowanie umożliwi odnalezienie osób najstarszych, najwcześniej urodzonych lub zmarłych.

Tuż obok spisu zmarłych znajduje się zakładka zasłużeni. Tam został umieszczony krótki lub dłuższy opis życia lub osiągnięć zmarłych, którzy w jakiś sposób zapisali się w historii miejscowości i parafii. No i ostatnie dwie zakładki – typowo informacyjne z danymi parafii i numerem kontaktowym do zarządcy cmentarzy.

Zdaniem księży wirtualne wycieczki po cmentarzach mają swoją wartość, jeśli ktoś chce pooglądać sobie ciekawe nagrobki lub groby sławnych ludzi. W stosunku do pochowanych na nich swoich bliskich preferują jednak kontakt osobisty, czyli autentyczne odwiedziny rodzinnych grobów i modlitwę przy nich.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

majstermajster

2 1

Wydaje się mi, że te zamknięcie cmentarzy będzie miało bardzo wymierny efekt. Z tego, co zaobserwowałem to po prosty Wszystkich Świętych zostało przeniesione na 30.10.2020 r. na cmentarzach tłum ludzi ... 22:28, 30.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%