Zamknij

Do czego służą konduktometry?

15:20, 08.07.2020 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:21, 08.07.2020

Konduktometr to niewielkie urządzenie nazywane także miernikiem konduktancji. Jest ono używane do pomiaru przewodności różnego rodzaju roztworów elektrolitów. Wykazuje także poziom zużycia elektrolitycznych akumulatorów elektrycznych. Jednym zdaniem - za pomocą tego urządzenia możemy określić na przykład poziom zasolenia lub zanieczyszczenia danej substancji. Co jeszcze warto wiedzieć o konduktometrze? 

Konduktometr - charakterystyka i zastosowanie

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów konduktometrów. Najczęściej wybierane są kompaktowe i bardzo niewielkie modele przenośne, które można z łatwością zabrać ze sobą w teren. Umożliwiają one określenie parametrów substancji w konkretnym miejscu poza laboratorium. Dosyć popularne są także nieco większe, ale wciąż bardzo proste w obsłudze modele terenowo-laboratoryjne oraz laboratoryjno-stacjonarne, które są już nieco większe i mają rozmiar, mniej więcej, kasy fiskalnej. Największe gabarytowo są konduktometry przemysłowe, które osiągają wagę nawet do trzech kilogramów. 

Konduktometr laboratoryjny lub przemysłowy służy najczęściej do pomiaru wód chemicznych i gruntowych, a także głębinowych, rzecznych lub nawet ścieków. Jest to urządzenie powszechnie stosowane także w branży spożywczej, które służy między innymi do produkcji soków. Konduktometr wykorzystywany jest także bardzo często na odkrytych i krytych pływalniach, w przemyśle farmaceutycznym czy galwanizacyjnym oraz kosmetycznym. Za jego pomocą tworzy się farby i rozpuszczalniki, środki czystości, a także mierzy się zawartość soli w glebie. 

Bardzo istotną funkcją konduktometrów jest nie tylko możliwość przeprowadzania pomiarów, ale także archiwizację danych, co jest niezwykle ważne dla wszystkich badaczy. Większość dostępnych na rynku modeli jest także wyposażona w intuicyjny kolorowy wyświetlacz oraz panel sterowania. 

Konduktometr - jak przeprowadzić badanie?

Konduktometr to urządzenie bardzo łatwe w obsłudze, które nie wymaga od obsługującej go osoby specjalistycznej wiedzy. Szczególnie dotyczy to bardzo powszechnych wersji mobilnych. W przypadku wykonywania badań za ich pomocą w cieczy należy umieścić specjalny czujnik konduktometryczny i chwilę odczekać. Gotowy wynik pojawi się na wyświetlaczu. Warto jednak pamiętać, że może on różnić się w zależności od klasy posiadanego sprzętu. Duże zmiany konduktywności mogą świadczyć o sporym zanieczyszczeniu danego roztworu związkami organicznymi czy mineralnymi. Najwygodniejsze w użytkowaniu są konduktometry, które posiadają opcję automatycznego zapisywania otrzymanych rezultatów oraz przygotowywania dokładnej cyfrowej analizy.

Konduktometr mobilny należy podłączyć na przykład do komputera mobilnego, dzięki któremu możliwa będzie dalsza obróbka informacji. Daje to możliwość nie tylko sprawnego przygotowywania raportów, ale także odpowiednie rozeznanie w substancjach, które zostały poddane badaniu. Jak widać konduktometr to bardzo proste w obsłudze i intuicyjne urządzenie, które przydatne jest podczas badań w terenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%