Zamknij

Od budownictwa po projektowanie maszyn. Kilka słów na temat wykorzystania analizy modalnej w praktyce

15:49, 04.07.2019 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 15:50, 04.07.2019

Inżynierowie odpowiedzialni za tworzenie skomplikowanych budowli lub zaawansowanych urządzeń muszą z wyprzedzeniem przewidywać wszelkie zjawiska, które mogą wpływać na ich funkcjonowanie. Od tego zależą szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne, rodzaj zastosowanych materiałów oraz wiele innych zmiennych na etapie realizacji projektu. Często pierwotne założenia trzeba w mniejszym lub większym stopniu zmodyfikować, aby osiągnąć właściwe efekty. Szczegółowa analiza modalna to ważny punkt, bez którego nie może się obejść żadna walidacja przyjętych planów.

Niektóre budowle są wystawione na ekstremalne próby. Przed realizacją trzeba uwzględnić każdą ewentualność

Niektórzy służący w wojsku zapewne znają anegdotę o tym, jakoby przechodzenie przez most krokiem marszowym stwarzało poważne zagrożenie dla całego oddziału. Równy, miarowy krok wielu ludzi mógłby wprowadzić konstrukcję w dużo silniejsze drgania, niż miałoby to miejsce podczas mniej skoordynowanego pokonywania przeprawy. Analiza modalna służy do tego, aby zawczasu zapobiegać ewentualnym wypadkom poprzez dokładne sprawdzenie, jak budowla zachowa się pod wpływem czynników zewnętrznych: drgań wywołanych wiatrem, obciążeniem pojazdów itd. Praktycznie żaden problem inżynierski nie jest bez wyjścia, zwłaszcza kiedy korzysta się ze specjalistycznych narzędzi. Oprogramowanie komputerowe, takie jak oferowany przez firmę Komes Midas NFX, potrafi niezwykle precyzyjnie zasymulować wszelkie zjawiska, jakie mogą wystąpić w rzeczywistości. Możliwość przeprowadzania testów i dogłębnych badań na wirtualnych modelach daje szansę na dobranie takich środków, które w danym przypadku okażą się optymalne.

Diagnostyka maszyn stanowi kolejny z obszarów, w których analiza modalna okazuje się niezastąpiona

Zaawansowane modele obliczeniowe oraz komputerowe symulacje sprawdzają się również w innych dziedzinach, w których inżynierowie pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami. Konstruowanie silników, mechanicznych przekładni, wirników, turbin czy elektrycznych generatorów niewątpliwie do takich należą. Przed wdrożeniem określonego projektu maszyny lub podzespołów w życie należy go poddać wszelkim możliwym próbom, aby mieć pewność że opracowane standardy faktycznie spełnią pokładane w nich nadzieje. Zaimplementowane w systemach do analizy modalnej algorytmy zdecydowanie przyspieszają ten proces. Łatwe wprowadzanie rozmaitych udoskonaleń na etapie wirtualnych modeli daje sposobność do szybkiego rozwiązywania wielu potencjalnych problemów z wydajnością, niezawodnością czy żywotnością finalnego produktu. Jakie ma to przełożenie na późniejsze wyniki finansowe, z pewnością wszyscy zainteresowani łatwo się domyślą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%