Zamknij

Awarie siłowników hydraulicznych ? co każdy użytkownik wiedzieć powinien

12:18, 14.05.2019 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 12:19, 14.05.2019

Siłowniki, nazywane czasem cylindrami hydraulicznymi, a częściej silnikami hydrostatycznymi, to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu w przemyśle oraz życiu codziennym. Automatyczne zamykacze okien, drzwi czy bram wjazdowych oraz wielkie koparki na budowie czy maszyny przemysłowe mają zamontowane siłowniki hydrauliczne. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest znaczna siła, najlepiej sprawdza się właśnie ten typ napędu.

Siłowniki – budowa i działanie

Przeciętny siłownik zbudowany jest z cylindrycznego korpusu, dławicy i stopki, czyli pokrywy czołowej i tylnej, tłoka i tłoczyska zaopatrzonych w uszczelnienie oraz z mechanizmów prowadzących. Do uruchamiania siłownika niezbędne są rozdzielacze.

W siłownikach hydraulicznych wykorzystuje się jedno z bardziej znanych praw fizyki – prawo Pascala. Siła, którą wytwarza urządzenie, jest iloczynem ciśnienia cieczy i powierzchni tłoka, na którą owo ciśnienie działa. Energia ciśnienia skumulowana w cieczy roboczej podlega przemianie w energię mechaniczną, która umożliwia ruch posuwisty tłoka. Wielkość, a co za tym idzie moc siłowników, może być zróżnicowana, stąd wielość zastosowań tego typu urządzeń. Istotnym ograniczeniem jest długość tłoczyska – zbyt duża może powodować wyboczenia. Aby zwiększyć zasięg suwu roboczego, w niektórych urządzeniach montuje się siłowniki teleskopowe.

Awarie siłowników hydraulicznych

Duże obciążenia powodujące zmęczenie materiału, znaczne skoki ciśnienia, wysoka temperatura podczas pracy, możliwość dostania się zanieczyszczeń do cieczy roboczej, rozszczelnienie układu powodujące wyciek cieczy albo nieprzewidziane reakcje chemiczne mogą zniszczyć siłownik lub jego część. Nagłe awarie bywają raczej rzadkością, a urządzenie zanim ulegnie zepsuciu, niejednokrotnie wysyła dość charakterystyczne sygnały. Jeśli siłownik pracuje głośniej niż do tej pory, gdy zauważa się znaczne skoki temperatury czy ciśnienia, jeśli z wnętrza urządzenia dochodzą zgrzytania czy gruchotania to znak, że w systemie zaczyna szwankować jakiś element.

Naprawa siłowników hydraulicznych bywa czasochłonna, choćby z konieczności sprowadzenia uszkodzonych części. Nawet jeśli zatrzymanie maszyny może spowodować straty finansowe, warto to zrobić bezwzględnie i szybko wezwać pomoc, gdyż brak reakcji na symptomy awarii może doprowadzić do całkowitego zniszczenia urządzenia, co w ostatecznym rozrachunku będzie znacznie więcej kosztować niż przestój niezbędny do usunięcia uszkodzenia.

Dokąd zwrócić się w przypadku awarii?

Naprawa i serwis spełniające najwyższe standardy jakości to kompleksowe usługi oferowane przez mysłowicką firmę Fluiconnecto. Ten doświadczony dystrybutor oraz serwisant siłowników hydraulicznych dysponuje odpowiednim sprzętem oraz zasobami ludzkimi o znacznym potencjale wiedzy, wyszkolenia praktycznego oraz doświadczenia. Poza Mysłowicami, gdzie znajduje się centrala Fluiconnecto, można korzystać z usług oddziałów w kilku miastach w całej Polsce.

Możliwość uzyskania pomocy w systemie permanentnym przez całą dobę, siedem dni w tygodniu daje kontrahentom znaczny komfort użytkowania i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Każdy, kto współpracuje z Fluiconnecto w zakresie zakupu nowych urządzeń lub naprawy sprzętu, może liczyć na szybką, rzetelną, terminową i konkurencyjną cenowo obsługę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%