Zamknij

Czy uczulenie na gluten uniemożliwia rozwój sportowy?

15:41, 16.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:43, 16.04.2019

Czym jest gluten i jakie ma znaczenie w żywieniu sportowym?

Gluten, o którym obecnie mówi się coraz więcej, to naturalne białko występujące w wielu zbożach, w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Osoby cierpiące na choroby takie jak Hashimoto lub inne związane z nietolerancją glutenu narażone są na szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu produktów o zawartości glutenu. Zależnie od stopnia dolegliwości, dolegliwości mogą spowodować nawet niewielkie ilości glutenu. Pojawia się zatem pytanie, czy catering bezglutenowy może być odpowiednim sposobem żywienia dla sportowców? Wszakże chodzi tu o wykluczenie jednego z białek, a białko to podstawa nie tylko budowania masy mięśniowej, ale również i funkcjonowania organizmu podczas wysiłku.

 

Życie bez glutenu w sporcie

Znane są setki sportowców, którzy w swojej diecie pudełkowej wykorzystują wyłącznie produkty pozbawione glutenu, lub też zawierające jego śladowe ilości. Dieta bezglutenowa pozwala odciążyć układ pokarmowy również osób całkiem zdrowych, których to tolerancja na gluten jest naprawdę wysoka. Może to być również sposobem na zmianę diety w celach poprawy wydajności lub po prostu odciążenia układu pokarmowego, o którym była mowa przed chwilą. Idealny profil aminokwasowy diety może obyć się bez obecności glutenu, więc wyniki sportowe, przyrosty mięśniowa i ogólna wydajność organizmu na pewno nie ucierpią. Znane są wszakże przykłady wybitnych sportowców siłowych będących weganami, którzy to potrafią obyć się również bez białek zwierzęcych, które są o wiele bardziej potrzebne aniżeli gluten. Dieta bezglutenowa dla sportowców jest zatem jak najbardziej możliwa i to z zachowaniem pełnego potencjału anabolicznego a także wydolnościowego organizmu.

 

Skąd moda na produkty bezglutenowe w diecie sportowej?

W naszym kraju modę na pozbawienie pożywienia glutenu rozpowszechnili Anna i Robert Lewandowscy, jednakże nie byli oni pionierami świadomego odrzucenia glutenu niezależnie od stanu zdrowia. W Polsce ta filozofia żywieniowa obecna jest od kilkunastu lat. Zagraniczni dietetycy sportowi jeszcze wcześniej dużą wagę przykładali do glutenu i jego znaczenia. Popularyzacja diety bezglutenowej ma przede wszystkim znaczenie w odniesieniu do niskiej świadomości zdrowotnej wielu naszych rodaków i nie tylko. Spożywanie jasnego pieczywa, lub też innych rodzajów niepozbawionych glutenu, jest czymś naturalnym w naszej kulturze i tradycjach żywieniowych. Każdy z nas odczuwa pewne dolegliwości trawienne, jednak mało kto przypisuje je ogółowi pożywienia, a raczej konkretnym daniom spożytym w ostatnim czasie. Wiele osób wskutek wypróbowania diety bezglutenowej znacznie poprawiła swoje samopoczucie i okazało się, iż próg tolerancji na ten aminokwas był dość niski. Setki zadowolonych sportowców trenujących efektywniej i sprawniej dość szybko zaraziły innych miłośników treningów i osoby aktywnie żyjące. Stąd też bezglutenowy catering dietetyczny w każdym większym mieście w Polsce.

 

Gdzie szukać dań bezglutenowych o odpowiednim bilansie?

Zbilansowana dieta bezglutenowa to kwestia odpowiedniego ułożenia jadłospisu. Jest to przede wszystkim wyjątkowo trudne zadanie w kwestii dokładnej analizy wielu składników pokarmów. Niewielka zawartość pszenicy w wielu produktach jest skutecznie kamuflowana i dopiero po dokładnym przyjrzeniu się pełnemu składowi możliwe jest odczytanie tej wiadomości. Profesjonalni dietetycy odpowiedzialni za bezglutenową dietę pudełkową na pewno dobiorą produkty i procesy technologiczne tak, by wyeliminować gluten z całego jadłospisu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%