Zamknij

Klasyka w robotyce: ultradźwiękowy miernik odległości

13:25, 16.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:26, 16.04.2019
Skomentuj

W robotyce jednym z największych wyzwań zawsze jest ustalenie odległości od przeszkody. Na platformie Arduino zestawy startowe często zawierają już elementy pozwalające na realizację tego zadania, ale w niektórych zastosowaniach okazują się one niewystarczające. Na szczęście można je tanio wymienić lub rozbudować o klasyczne proste, ale niezawodne ultradźwiękowe mierniki odległości.

Wybór modułu miernika odległości

Moduły do Arduino różnią się między sobą konstrukcją, działaniem i jakością wykonania. Od jakiegoś czasu wśród ultradźwiękowych mierników odległości dużą popularnością cieszy się prosta konstrukcja HC-SR04 (https://yaboo.pl/product-pol-929-Ultradzwiekowy-miernik-odleglosci-HC-SR04.html). To podstawowy moduł, który pozwala na pomiar odległości od 2 do 200 cm. Tak szeroki zakres detekcji przeszkód jest oczywiście zaletą sam w sobie, a w tym przypadku nie oznacza to wcale utraty precyzji. Po części jest to zasługą zintegrowanego sterownika, a po części starannego wykonania i naprawdę prostej konstrukcji. W Arduino zresztą dość powszechnie stosuje się rozwiązania jak najprostsze – są niezawodne, tanie, ale dają duże możliwości konfiguracyjne.

Kryteria, o których warto pamiętać

Wybierając mierniki odległości, warto dobrze zapoznać się z ich charakterystyką. Do większości układów pracujących na platformie Arduino będą pasowały czteropinowe mierniki. Dobrze też, aby wyróżniał je nieduży pobór energii. To zaleta wielu modułów ultradźwiękowych. Przy napięciu 5V pobierają poniżej 2mA prądu, więc w układach zasilanych bateryjnie sprawdza się to całkiem nieźle.

Ważniejsze nawet od tego, jakie są wartości, często jest to, by w ogóle były podane. I tu znów przykład z mierników ultradźwiękowych, w przypadku których jedną z najważniejszych charakterystyk jest kąt pomiaru. Nawet jeśli nie jest idealny w konkretnym zastosowaniu, to znając jego wartość, można zastosować odpowiednie układy korekcyjne. Jest to co prawda zawsze nieoptymalne rozwiązanie, niemniej jednak pozwala nawet początkującym adeptom platformy Arduino tworzyć dość skomplikowane i skutecznie działające układy.

Arduino na początek

Platforma Arduino jest maksymalnie uproszczona. To czyni z niej idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z robotyką. Fakt, że moduły do Arduino są tanie, czyni to hobby znacznie dostępniejszym. Tak naprawdę jednak prostota jest o tyle istotna, że pozwala również na rozbudowanie urządzeń bazujących na tej platformie, więc w praktyce Arduino często stanowi podstawę skomplikowanych i wielopoziomowych konstrukcji na bardzo zaawansowanym poziomie technologicznym. A wszystko to dzięki wielu niepozornym modułom.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%