Zamknij

Prezydent RP Andrzej Duda niedługo ma przyjechać sadzić las. Będzie w Tucholi?

14:35, 20.03.2019 Kamil Tajl, fot. (kt), Daniel Frymark Aktualizacja: 11:09, 25.03.2019
Skomentuj Fot. poglądowe Fot. poglądowe

O dwóch inicjatywach związanych z sadzeniem drzew na terenach ponawałnicowych opowiada „Tygodnikowi” Jarosław Słoma. Pierwsza z nich wyszła bezpośrednio od harcerzy, młodzi ludzie chcą odnowić 100 hektarów na 100-lecie niepodległości i 100-lecie ZHP. Druga akcja to inicjatywa Andrzeja Dudy. Nasz rozmówca był na spotkaniu organizacyjnym m.in. z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP. Jakie są najnowsze wieści?

Nawałnica z 11 na 12 sierpnia 2017 roku jest tematem znanym dla każdego mieszkańca Borów Tucholskich i Kaszub. Rozmiarów zniszczeń, jakich dokonał żywioł, nie da się opisać z perspektywy jednego nadleśnictwa czy powiatu lub nawet województwa. Lasy Państwowe na swojej oficjalnej stronie internetowej podają, że 39,2 tys. ha lasów wymaga całkowitego odnowienia. Łączny obszar zniszczeń jest półtora raza większy od powierzchni Warszawy. Na terenach ponawałnicowych organizowanych jest coraz więcej społecznych akcji związanych m.in. z sadzeniem nowych drzew. O dwóch takich inicjatywach „Tygodnik Tucholski” rozmawia z Jarosławem Słomą, członkiem Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego, zastępcą komendanta Hufca ZHP Tuchola.

Harcerze zaczną sadzić na naszym terenie już w kwietniu. Skończą w 2021 roku.
Podczas zjazdu ZHP w grudniu 2017 roku Jarosław Słoma wywołał uchwałę dotyczącą posadzenia 100 hektarów lasu na 100-lecie państwa Polskiego oraz 100-lecie ZHP. Został on pełnomocnikiem całego ZHP (127 tys. członków) odpowiedzialnym za wykonanie tej uchwały. Inicjatywa harcerzy jest realizowana w ścisłej współpracy z administracją Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Stosowne porozumienie zawarto w grudniu zeszłego roku.
Nasze działania zostały zaplanowane na lata 2019, 2020 i 2021. Prace muszą być rozłożone w czasie, ponieważ planując takie przedsięwzięcie nie można ograniczać się jedynie do sadzenia nowych drzew. Z terenów objętych akcją trzeba wywieźć zalegający materiał, przygotować ziemię, a także wyhodować w szkółkach sadzonki. Drzewa zasadniczo można sadzić tylko w określonych miesiącach, wiosną i jesienią
– tłumaczy Słoma.
Pierwsze działania mają rozpocząć się już w kwietniu br. w oparciu o lokalne hufce. Kiedy i gdzie konkretnie? Więcej w najnowszym "Tygodniku".

Jarosław Słoma zdradził „Tygodnikowi” również część informacji dotyczących innej akcji odnowień lasów. W poniedziałek, 18 marca, uczestniczył bowiem w spotkaniu organizacyjnym, którego głównym inicjatorem była Kancelaria Prezydenta RP. Przy jednym stole zasiedli przedstawiciele m.in.: Państwowej Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Lasów Państwowych, Kancelarii Prezydenta RP, Związku Harcerstwa Polskiego czy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz szereg innych gości. Gdzie i kiedy pojawi się Andrzej Duda? Czy jest szansa, że spotka się z harcerzami w Tucholi? Te najświeższe informacje (włącznie z dokładnymi datami) znajdziecie jedynie w najnowszym "Tygodniku Tucholskim", który jest już w waszych sklepach lub w wersji e-wydania TUTAJ

Jarosław Słoma opowiedział "Tygodnikowi" o dwóch akcjach związanych z odnawianiem lasów po nawałnicy z sierpnia 2017 roku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

MaRuMaRu

0 3

Może przy okazji będzie możliwość bardziej zróżnicować drzewostan? Nie tylko sosny i brzozy przy drogach. 15:50, 20.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

EdwardEdward

1 1

Taki drzewostan jakie gleby. Na piasku sosna proste. 20:05, 20.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MmmMmm

0 0

"Wywieść" ? Serio? Wstyd, dziennikarze! 21:30, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DALTONISTADALTONISTA

0 0

Proszę pamiętać ZIELONE DO GÓRY. 12:44, 24.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%