Zamknij

Pralki automatyczne ? jaki model wybrać?

14:37, 09.01.2019 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 14:39, 09.01.2019

Planujesz zakup nowej pralki? Jeśli zależy Ci na tym, aby do Twojej łazienki lub kuchni trafiło urządzenie, które sprawi, że pranie ubrań będzie wygodniejsze i bardziej ekonomiczne, podejdź do zakupów rozsądnie. Zanim wybierzesz się do sklepu i złożysz zamówienie, przyjrzyj się dobrze parametrom urządzeń dostępnym na rynku.

Jaką pralkę wybrać, aby spełniła swoje zadanie? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb Twojego gospodarstwa domowego. Oto kilka parametrów, którym powinieneś się przyjrzeć.

Rozmiary pralki

Pralka zajmie określoną ilość przestrzeni w Twojej łazience lub kuchni. Nie możesz jej umieścić w dowolnym miejscu – choćby z uwagi na konieczność podpięcia urządzenia do sieci wodociągowej. Dlatego wymierz dokładnie ilość przestrzeni, jaką dysponujesz. Pamiętaj też, że producenci pralek, podając parametry urządzenia, nie uwzględniają elementów dodatkowych, takich jak wąż. Dlatego dodaj w pamięci kilka centymetrów szerokości i głębokości, aby mieć stuprocentową pewność, że zmieści się.

W ofercie sklepów znajdziesz pralki w szerokim wyborze - zarówno ładowane od frontu, jak i od góry. Te pierwsze – zwłaszcza w wersji kompaktowej – będą szersze, ale „płytsze”, zaś ładowane od góry – węższe, ale głębsze.

Zużycie wody i energii

Pralki będziesz używać stosunkowo często, a urządzenie to potrzebuje sporej ilości energii do działania. Aby zminimalizować koszty eksploatacji urządzenia, przyjrzyj się dobrze:

• klasie efektywności energetycznej – wybierz model klasy A+ lub wyższej (A++, A+++), aby mieć pewność, że Twoje rachunki za prąd nie wzrosną znacząco,

• ilości wody zużywanej przez urządzenie w trakcie cyklu prania – im mniej, tym lepiej; dziś standardem jest zużycie na poziomie ok. 40-60 l (a nie 100 l, jak jeszcze jakiś czas temu). Sprawdź także, czy pralka ma opcję „pół wsadu” i korzystaj z niej, gdy do bębna wrzucasz tylko kilka rzeczy.

Pamiętaj też, że na koszty eksploatacji ma wpływ także ładowność pralki – nie kupuj więc np. modelu o ładowności 10 kg, jeśli jest on przeznaczony dla singla czy pary. To zbędny wydatek, który narazi Cię tylko na wyższe koszty.

Hałas, który generuje w trakcie pracy

Czas na pranie masz wyłącznie wieczorami lub wczesnym porankiem? To tylko jeden z powodów, dla których powinno Ci zależeć na tym, aby urządzenie działało cicho. Poziom generowanego hałasu jest uzależniony m.in. od typu silnika zamontowanego w pralce. Komutatorowe są najgłośniejsze, zaś nowoczesne silniki inwerterowe, montowane w nowoczesnych pralkach, pracują cicho nawet przy wysokich obrotach.

Funkcje i programy

Nowoczesne pralki oferują wiele różnorodnych programów – dopasowanych do specyfiki rozmaitych tekstyliów. Istotna jest zarówno temperatura prania czy sposób wirowania, jak i kierunek, w którym porusza się bęben czy czas trwania cyklu. Im więcej programów funkcyjnych, tym lepiej. Najbardziej przydatne to:

• szybkie pranie codzienne – program, który trwa ok. kilkadziesiąt minut i pozwala na szybkie odświeżenie standardowych ubrań,

• program dla alergików – pozwalający dokładnie pozbyć się bakterii i innych drobnoustrojów, np. z pościeli czy ręczników,

• program do delikatnych tkanin – który łagodniej obejdzie się z wrażliwymi tekstyliami i ich nie uszkodzi.

Użyteczne będą również takie funkcjonalności jak:

• pranie parowe / z dodatkiem pary wodnej – pozwala ona zmiękczyć tkaniny i wniknąć środkom czyszczącym głębiej w strukturę włókien,

• możliwość dodania ubrań do bębna już po włączeniu pralki – opcja idealna dla zapominalskich,

• obsługa przy pomocy smartfona,

• możliwość ustawienia godziny uruchomienia pralki – tak, aby np. pranie było gotowe w momencie, gdy wrócisz do domu z pracy.

A co z ceną? Również ma znaczenie, ale raczej drugoplanowe. Pamiętaj: ten sprzęt ma służyć Ci przez wiele lat. Dlatego czasem lepiej dopłacić trochę więcej, ale zyskać urządzenie, które nie zawiedzie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%