Zamknij

Jak działa oscylator CCI?

00:00, 23.05.2022 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Inwestorzy stawiający na analizę techniczną mogą korzystać z dość bogatego zestawu różnych narzędzi, wskaźników i oscylatorów. Jednym z nich jest CCI, czyli wskaźnik kanałowy.

Commodity Channel Index – krótka historia oscylatora CCI

Co ciekawe, pierwotnie wskaźnik ten nie miał być stosowany w odniesieniu do giełdy papierów wartościowych. Możemy to zauważyć już po jego pełnej nazwie: „Commodity Channel Index” oznacza „wskaźnik kanału towaru”. Był on początkowo wykorzystywany właśnie w kontekście obrotu towarami, jednak szybko okazał się przydatny także w handlu akcjami. Obecnie należy on do najczęściej używanych narzędzi analizy technicznej, a jego głównym zastosowaniem jest wyznaczanie sygnałów kupna. 

Jak wyliczyć CCI?

W pierwszej kolejności konieczne będzie wyznaczenie liczby analizowanych okresów – w przypadku giełdy jest to zazwyczaj 20 dni. Krótszy okres będzie skutkować większą zmiennością wartości oscylatora. Następny krok to wyliczenie tak zwanej ceny typowej, która nieco różni się od ceny średniej: aby uzyskać typową cenę, należy wyciągnąć średnią arytmetyczną z ceny minimalnej, maksymalnej i zamknięcia dla każdego z okresów, a następnie podzielić wynik przez 3.

Kolejna część wyliczeń to średnia ruchoma (SMA) z cen typowych oraz odchylenie bezwzględne w tym samym zbiorze. Na koniec dla każdego okresu dzielimy różnicę pomiędzy ceną typową a średnią ruchomą przez odchylenie bezwzględne pomnożone przez 0,015. Ostatnia wartość to stała wprowadzona przez autora tej metody, która ma zapewnić stały zakres wartości (zazwyczaj powinny one znajdować się w przedziale od −100 do +100).

Wygodne inwestowanie z dostępem do narzędzi analizy technicznej

Choć warto zrozumieć zasady stojące za różnymi wskaźnikami i oscylatorami, ręczne wyliczanie ich wartości jest niezwykle czasochłonne. Z tego względu zdecydowanie lepiej będzie postawić na brokerów, którzy oferują wbudowany dostęp do szeregu różnych narzędzi analizy technicznej. Warto zwrócić uwagę między innymi na platformę inwestycyjną od Saxo, zapewniającą możliwość skorzystania z ponad 50 wskaźników.

Jak interpretować CCI?

Podstawowym zastosowaniem oscylatora CCI jest określenie momentu formowania się nowego trendu w cenie wybranych aktywów. Gdy wartość wskaźnika przechodzi z liczb ujemnych lub okolic zera powyżej poziomu 100, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze zbliżającym się wzrostem ceny – to sygnał do zakupu. Nieco rzadziej CCI wykorzystuje się w przypadku określania sygnałów sprzedaży; tutaj z kolei obserwuje się ruch z wartości dodatnich lub okolic zera poniżej poziomu −100. Należy mieć na uwadze, że wszystkie inwestycje – nawet z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych metod analizy – wiążą się z ryzykiem utraty wpłaconego kapitału.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%