Zamknij

Osoba niepełnosprawna a prawo jazdy – co mówią przepisy?

13:32, 04.01.2022 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 12:29, 11.01.2022

Część osób niepełnosprawnych może zrobić kurs na prawo jazdy, a potem zdać egzamin, które upoważnia do prowadzenia samochodów do 3,5 tony. Którzy niepełnosprawni mogą otrzymać ten dokument? Jakie są przeciwwskazania do jeżdżenia samochodem? Czy osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie prawa jazdy?

Posiadanie prawa jazdy i prowadzenia samochodu osobowego to duże ułatwienie dla niepełnosprawnego. Na szczęście niepełnosprawność nie zawsze przekreśla taką możliwość. Oczywiście w wielu przypadkach pojazd osoby niepełnosprawnej musi zostać odpowiednio przystosowany, co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, tak samo jak ubezpieczenie OC. Warto także pomyśleć o autocasco, NNW i assistance – o tym pierwszy więcej informacji można znaleźć  na https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/.

Prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych

Każda osoba, która ubiega się o prawo jazdy, musi założyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Jest to elektroniczny dokument, w którym znajdują się niezbędne informacje dotyczące prawa jazdy – dane kandydata, kategoria, o którą się ubiega. PKK otrzymuje się w wydziale komunikacji, do którego trzeba dostarczyć:

• dokument tożsamości,

• zdjęcie,

• orzeczenie lekarskie.

To właśnie ten ostatni dokument jest kluczowy w przypadku niepełnosprawnych. Przepisy wskazują, że samochód osobowy może prowadzić osoba, która ma minimum dwie sprawne kończyny – jedną z nich musi być ręka. Tak więc amputacja jednej kończyny górnej nie przekreśla możliwości otrzymania prawa jazdy i prowadzenia auta. Oczywiście taki pojazd musi być odpowiednio przystosowany.

Przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów

To, czy osoba niepełnosprawna, będzie mogła ubiegać się o prawo jazdy, ocenia lekarz. Na podstawie stopnia i rodzaju niepełnosprawności medyk podejmuje decyzję. Jeśli uzna, że w przypadku danego kandydata na kierowcę nie ma przeciwwskazań, a występują jedynie ograniczenia, to w zaświadczeniu wpisuje kod ograniczenia. Czego może on dotyczyć?

Kody ograniczenia w prowadzeniu samochodu po uzyskaniu prawa jazdy zapisane są w tym dokumencie. Mogą dotyczyć obowiązku odpowiedniego przystosowania pojazdu dla osoby niepełnosprawnej – na przykład inny układ zmiany biegów. Dlaczego wprowadzone kody ograniczeń?

System kodów ograniczeń ma zapewnić bezpieczeństwo na drodze zarówno kierowcy, jak i innym uczestnikom ruchu. Dzięki opinii lekarza dana osoba wie, w jakich warunkach i w jakim pojeździe może bezpiecznie się poruszać. Co ważniejsze, jeśli choroba jest postępująca, to zaświadczenie będzie czasowe i w wyznaczonym terminie trzeba będzie udać się na kolejne badanie – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. 

Należy więc pamiętać, że niepełnosprawności ruchowe nie oznaczają automatycznie braku możliwości prowadzenia samochodu osobowego. Oczywiście o tym, czy będzie to możliwe, i w jakich warunkach, decyduje lekarz.

Droga do prawa jazdy dla osoby niepełnosprawnej

Podobnie jak każdy kandydat na kierowcę, osoba niepełnosprawna najpierw musi założyć PKK, a następnie zapisać się na kurs. To właśnie tutaj może pojawić się problem – nie każda szkoła nauki jazdy oferuje zajęcia praktyczne dla osób niepełnosprawnych. Wynika to z braku odpowiednio przygotowanego samochodu. Niestety problem ten dotyka szczególnie niepełnosprawnych  z mniejszych miejscowości.

Po ukończeniu kursu kandydat na kierowcę musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny – to ten drugi może stanowić problem. Nie wszystkie WORD-y (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) dysponują pojazdami przystosowanymi do przeprowadzenia egzaminu osoby niepełnosprawnej. W takim przypadku to kandydat musi zorganizować odpowiednie auto – dzięki temu nie płaci on za egzamin praktyczny.

W internetowej bazie danych prowadzonej przez PIMOT można znaleźć informacje o pojazdach przystosowanych do prowadzenia przez osoby niepełnosprawne oraz listę WORD-ów dysponujących takimi samochodami. 

Dofinansowania i zwolnienia z opłat

Jak już wspomniano wyżej, osoba niepełnosprawna, która odbywa egzamin praktyczny na swoim pojeździe lub tym wyposażonym nie płaci za niego. Do 2018 roku zwolnienie z opłaty wynosiło 50%, teraz jest to 100%. A jak wygląda kwestia dofinansowania kursu na prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Niepełnosprawny może ubiegać się na wsparcie finansowe z programu PFRON. Aby z niego skorzystać, trzeba spełniać wyznaczone kryteria – na przykład być wieku powyżej 18 lat i mieć mniej niż 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Dodatkowe informacje na temat uzyskania prawa jazdy przez osoby niepełnosprawne znajdziesz w poradniku https://mubi.pl/poradniki/czy-osoba-niepelnosprawna-moze-miec-prawo-jazdy/. Warto także zapoznać się z ulgami rehabilitacyjnymi, które mogą otrzymać osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%