Zamknij

Jak wygląda sprzątanie mieszkań po zmarłych

12:32, 22.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:32, 22.10.2021
Skomentuj
Sprzątanie po zmarłych osobach w mieszkaniach i domach to zadanie dla profesjonalnych firm wykonujących dezynfekcje miejsc zgonu. Każda firma sprzątająca po zgonach powinna przestrzegać zasad BHP oraz obowiązującego prawa w zakresie przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Ważnym aspektem w zawodzie osób sprzątających po zgonach jest stosowanie wyłącznie atestowanych preparatów chemicznych, czy też sprawdzonych metod odkażania. To bardzo ważne kwestie, które stanowią o bezpieczeństwie nie tylko czyściciela zwłoka, ale również przyszłych domowników mieszkania, gdzie nastąpił zgon. Zwrócić tutaj należy dodatkowo uwagę na odpowiednie zabezpieczeni BHP, pod kątem środków ochrony osobistej. To wszystko gołym okiem stanowi o jakości wybranej przez nas firmy. Jednak tu nasuwa się pytanie, czego nie wolno robić podczas sprzątania mieszkania po zmarłym? Jeśli chcesz wiedzieć, przeczytaj ten artykuł.

Procedura sprzątania i dezynfekcji mieszkań po zgonie

Dezynfekcja po zgonie to z góry określone zasady postępowania, przepisy prawa oraz regulacje powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych tworzone po to, aby chronić nas przed konsekwencjami nieodpowiednich decyzji. Dezynfekcja pomieszczeń po zgonach to procedura, która znajduje miejsce w branży usług na sprzątanie po zmarłych. Tutaj przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę opiekę nad klientem od samego początku i z dużą dozą empatii podchodzić do całego zlecenia. Śmierć bliskiego, czy też zgon w mieszkaniu, pracy lub innej instytucji to zawsze przykra sytuacja, która może być szokiem. Szukamy wtedy podmiotów i firm, które pomogą nam w załatwieniu wszystkich formalności w związku z pochówkiem, czy też kompleksowym sprzątaniem mieszkania po zmarłym. Ważne, aby pamiętać o całodobowych firmach sprzątających, gdzie można zadzwonić nie tylko w dzień. Prawda jest taka, iż śmierć nie wybiera godziny, więc i tu rynek wymusił odpowiednie regulacje. Sprawne działanie i całodobowy charakter pracy ma przede wszystkim znaczenie, gdy zwłoki są już w zaawansowanym stadium rozkładu gnilnego, ponieważ wydalają się z nich toksyczne substancje, na przykład kawaderyna.

Dezynfekcja mieszkania po śmierci- zaufaj specjalistom

Dezynfekcję miejsca śmierci powinno przeprowadzić się szybko i bardzo dokładnie, tu naprawdę warto zaufać specjalistycznym firmą sprzątającym po zgonach. W przypadku, gdzie mamy do czynienia z zaawansowaną fazą procesu gnilnego ciała możemy ujrzeć obecność owadów np. muchy plujki. Jak skutecznie się ich pozbyć? Poprzez odkażanie chemiczne wraz z użyciem profesjonalnych środków chemicznych. Tutaj istnieją jednak pewne zasady, których pod żadnym pozorem nie wolno naruszyć. Przede wszystkim nie możemy otwierać okien, kiedy odkryjemy zwłoki zmarłej osoby. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ciało ludzie wydziela silne zapachy, nawet po jego usunięciu z mieszkania pozostają rozlane płyny ustrojowe, krew. Często są już obecne muchy i inne owady. Otwarcie okien może ściągnąć dodatkowe owady, które wyczuwają zapach śmierci nawet z odległości 20 km.

Sprzątania po zgonie, jakie błędy pojawiające się w trakcie czyszczenia?

Warto dodać, iż bezwzględnie nie wietrzymy mieszkania przed dezynfekcją i pozbyciem się owadów, a także nie zapominamy o zatkaniu kratek wentylacyjnych, przez które mogą rozejść się owady po sąsiednich mieszkaniach. Zatkane kratki kanałów wentylacyjnych, to też ochrona przed przedostaniem się  chemii lub ozonu do innych mieszkań. Istotnym faktem jest to, aby na miejscu nie przebywały osoby trzecie. W niektórych przypadkach, gdzie brzydki odór przejdzie do ścian, czy do mebli znajdujących się w pomieszczeniu potrzebne jest, aby wykonać specjalistyczną dezodoryzację. Polega ona na zneutralizowaniu zapachu śmierci, a nie tylko na maskowaniu. Pamiętać musimy, że czasami koniecznie jest zerwanie tapet, parkietów czy kłucie ścian. Nie możemy pozostawić skażonego biologicznie parkietu, tylko dlatego, że kiedyś ładnie wyglądał, to byłby duży błąd powstały podczas sprzątania mieszkania po zgonie.

Zasady BHP podczas czyszczenia pomieszczeń po zwłokach

Bez względu na to, czy to sprzątanie zwykłe, czy specjalistyczne istnieją pewne zasady ogólnie, warsztat pracy, który należy przestrzegać. Jedną z zasad jest na przykład układanie w odpowiedni sposób zaplecza narzędziowego oraz preparatów, tak aby nie przeszkadzały podczas czyszczenia po zgonie. Sprzątanie po śmierci wymaga od ekipy sprzątającej jednak szczególnej ostrożności w obsłudze środków chemicznych. Nie dość, że musi ona brać pod uwagę aspekty związane z higieną i bezpieczeństwem pracy, to jeszcze mają oni do czynienia z niebezpiecznymi dla zdrowia drobnoustrojami. 
 
Skażone biologicznie miejsce zgonu to zagrożenie dla naszego zdrowia, ale nie tylko. Pracownicy takich firm, jak Kastelnik do zlecenia odpowiednio się przygotowują, zanim wyruszą na jego realizację. Środki ochrony osobistej, które są niezbędne podczas dezynfekcji po zmarłych to m.in. maska pełnotwarzowa, rękawice, kombinezon ochronny. W takich sytuacjach jak sprzątanie po zabójstwach ważna jest również współpraca z odpowiednimi służbami mundurowymi. Podczas wykonywania odkażania miejsca zgonu często mamy do czynienia z płynami ustrojowymi, które musimy usunąć z posadzki.
 

Jak utylizować odpady skażone biologicznie?

Wiele osób myśli, że sprzątanie po zmarłej osobie to zwykłe mycie, czy dezynfekcja. Nic bardziej mylnego! Czyszczenie po zgonie to czynności, które wymagają odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz postępowania zgodnie z określoną prawem procedurą. To na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę to kwestia odpadów skażonych biologicznie. Nadmienić tutaj trzeba, że miejsce zgonu wymaga odkażania, a tym samym odpady po takim sprzątaniu również. Czasami zdarza się, iż do spalarni termicznej wysyłane są elementy wyposażenia mieszkania zmarłego poplamione krwią, czy też pokryte płynami ustrojowymi. Pamiętajmy, iż pod żadnym pozorem nie można wyrzucać odpadów skażonych biologicznie do zwykłego pojemnika na śmieci znajdującego się koło bloku. Profesjonalne firmy świadcząca usługi tj. dezynfekcji mieszkań po zmarłych posiadają specjalne opakowania oraz stosowne zezwolenia na transport, oraz utylizację przedmiotów skażonych biologicznie. Warto o tym wszystkim pamiętać, kiedy stoimy przed faktem wyboru specjalistycznej firmy sprzątającej.

Dezynfekcja po zmarłych to nie jest zwykłe sprzątanie mopem

Jeśli wcześniej zastanawiałeś się, czego nie robić podczas dezynfekcji mieszkań po zmarłych, to po przeczytaniu tego artykułu dowiedziałeś się m.in. o nieotwieraniu okien, niewpuszczaniu osób trzecich i specjalistycznych pojemnikach na skażone odpady biologicznie. Wiesz już, że sprzątanie po zgonach to nie mycie mopem, ale też usuwanie niebezpiecznych dla zdrowia substancji toksycznych, które wnikają w ściany, meble czy też inne powierzchnie. Czasami trzeba zutylizować niektóre przedmioty wyposażenia mieszkania, zerwać podłogi, a nawet kłuć ściany i usunąć przesiąknięte odorem tynki. Pamiętaj, jeśli nie jesteś pewien, czy dasz radę samodzielnie odkazić miejsce zgonu, tak aby wszystko było wykonane z zachowaniem powyższych zasad, zawsze możesz, zwróć się do  firmy sprzątającej po zwłokach Kastelnik. Ich sprawdzony zespół od 2013 roku oferuje ozonowanie po zmarłych oraz specjalistyczne prace związane z czyszczeniem mieszkań po zgonach.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BasiaBasia

1 1

Nie polecam tej firmy 09:50, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RadekRadek

1 0

Zwykli oszuści odpady po zmarłym wyrzucają na zwykłe wysypisko śmieci, ludzkie tkanki i krew wywalają gdzie popadnie. Brak pozwoleń to u nich norma. 18:17, 20.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%