Zamknij

Wpływ pandemii na rynek pracy IT

08:01, 14.09.2021 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek pracy, a kryzys dosięgnął niemal każdej branży. Wyjątkiem jest IT – pomimo trudnej sytuacji specjaliści nie mogą narzekać na brak intratnych ofert. Co więcej, na wielu stanowiskach znacznie wzrosły stawki, a zapotrzebowanie na konkretne profesje przewyższa podaż. Pandemia wpłynęła również na większą popularnością zdalnego trybu pracy, który świetnie sprawdził się w branży IT.

Pandemia a rozwój nowoczesnych technologii

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do zwiększenia popularności firm, które prowadzą działalność online. Dla wielu z nich pandemia stała się realną szansą na szybki rozwój. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na branżę e-commerce. Nowa rzeczywistość i kolejne ograniczenia spowodowane lockdownem wpłynęły na gwałtowny wzrost zainteresowania usługami online. Na skutek zamknięcia sklepów stacjonarnych coraz więcej osób decydowało się na internetowe zakupy. Wiele firm całkowicie przeniosło się do Internetu, co wiązało się z koniecznością zatrudnienia specjalistów od wdrażania odpowiednich rozwiązań z zakresu IT. Obecnie ten trend wciąż jest widoczny, a właściciele sklepów czerpią profity z tytułu działalności online. Warto wspomnieć także o branży gastronomicznej. Na skutek pandemii restauracje musiały wdrożyć nowoczesne rozwiązania, aby uprawnić proces internetowego składania zamówień. Wiele z nich, pomimo otwarcia punktów stacjonarnych, wciąż stawia na usługi internetowe. W efekcie specjaliści IT nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Wzrost popularności usług e-commerce wpłynął między innymi na większe zapotrzebowanie na osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem, co jest szczególnie ważne w przypadku firm dysponujących danymi klientów.

Duży popyt na specjalistów IT

Pandemia koronawirusa spowodowała znaczne zwiększenie popytu na specjalistów IT. Dla pracodawców ważne było natychmiastowe wdrożenie odpowiednich rozwiązań z zakresu nowoczesnych technologii, co skutkowało mniejszą ilością ofert dla juniorów. Obecnie głównymi graczami na rynku wciąż są doświadczeni specjaliści, którzy posiadają konkretne umiejętności. Dowodem na to jest także wzrost wynagrodzenia dla midów i seniorów.

Popularność zdalnego trybu pracy

Koronawirus wpłynął również na zmianę trybu pracy. Podczas lockdownu wiele firm przechodziło na zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych, które szczególnie dobrze sprawdziło się w branży IT. Obecnie ten trend wciąż się otrzymuje i coraz więcej specjalistów IT pracuje zdalnie. Programiści, graficy czy specjaliści od e-commerce, mogą też liczyć na elastyczny czas pracy. Warto podkreślić, że podczas pandemii wzrosło także zainteresowanie ofertami zatrudnienia poza granicą kraju. Polscy specjaliści IT coraz chętniej decydują się na to rozwiązanie – tym bardziej, że dzięki zdalnemu trybowi w wielu przypadkach wyjazd do innego kraju nie jest koniecznością.

Rynek pracy IT wciąż się rozwija, a pandemia koronawirusa dodatkowo wpłynęła na wzrost zapotrzebowania na wielu specjalistów. Warto się o tym przekonać, sprawdzając aktualne oferty z tej branży na: https://theprotocol.it/.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%