Zamknij

Balkon w domu: wady i zalety

13:54, 29.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:55, 29.07.2021

Balkon to jeden z elementów konstrukcyjnych w lokalach mieszkalnych. Wiele osób zastanawia się nad taką kwestią, czy warto zdecydować się na balkon w domu? Dobrze jest się tego dowiedzieć oraz poznać główne wady i zalety takiego rozwiązania.

Co to jest balkon?

W obecnych czasach w wielu domach oraz mieszkaniach umieszczane są balkony. Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest balkon. Jednak w prawie budowlanym nie ma jego jednoznacznej definicji, a więc charakterystyka balkonu bywa trudna do określenia. Balkon to powierzchnia, która znajduje się nad poziomem gruntu. Może być umieszczony zarówno na parterze, jak i na wyższych piętrach budynku wielorodzinnego lub jednorodzinnego. Balkon wystaje poza bryłę budynku i wsparty jest poprzez wykorzystanie specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, dzięki którym jest solidny oraz stabilny. Balkon jest bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach, nawet jeśli jego rozmiary są ograniczone.

Zalety balkonów

Balkon w domu jednorodzinnym to rozwiązanie, które ma szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim balkon pełni funkcję estetyczną i może poprawić wygląd danego budynku. Jednak powinien być do niego w odpowiedni sposób wkomponowany pod względem stylistycznym. Dodatkowo warto zdecydować się na korzystny kształt balkonu, a także odpowiedni materiał jego wykończenia. Balkon w budynku może również z powodzeniem spełniać funkcję rekreacyjną. Jest to idealne miejsce do wypoczynku oraz spędzania swojego wolnego czasu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się balkon, który nie będzie zlokalizowany przy ulicy. Takie rozwiązanie jak balkon może również pełnić funkcję praktyczną, ponieważ może być wykorzystywany do realizacji różnych działań. Wśród nich można wymienić między innymi suszenie prania, a także wywieszanie pościeli na balkonie. Balkon może również służyć jako miejsce do przechowywania niektórych przedmiotów, a także sprzętów. Można na nim ustawić meble ogrodowe, które będą używane podczas spędzania wolnego czasu na balkonie.

Wady balkonów

Balkon to rozwiązanie, które może mieć również pewne wady. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z wbudowaniem balkonu w bryłę budynku. Balkon może powodować problemy z tak zwanymi mostkami termicznymi, które wpływają na efektywność ogrzewania danego budynku. Ucieczka ciepła z pomieszczeń może być spowodowana brakiem ciągłości termoizolacji ściany wewnętrznej. Dodatkowo wystająca część z bryły budynku jest bardziej narażona na uszkodzenia oraz działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Niekorzystne są zmiany temperatur, ale także działanie wilgoci. Balkon powinno się również w odpowiedni sposób wykończyć, a także regularnie sprzątać, co może stanowić problem dla wielu osób. Wykończenie balkonu generuje dodatkowe koszty, ponieważ niezbędne jest ułożenie podłogi, a także zakup odpowiedniej barierki, która będzie gwarancją bezpieczeństwa w danej przestrzeni. Warto wziąć pod uwagę te aspekty podczas podejmowania decyzji związanych z budową balkonu.

Jak i czym wykończyć balkon w nowym domu?

Balkon w domu jednorodzinnym może być wykończony na wiele różnych sposobów, co zależne jest od indywidualnych preferencji, a także potrzeb. Podłoga na balkonie może być stworzona na przykład z drewna, co będzie stanowiło fantastyczne przedłużenie wnętrza domu. Drewno jest wyjątkowo przytulne, dlatego z całą pewnością umili czas spędzany na świeżym powietrzu. Materiał amortyzuje upadki, a także nie nagrzewa się przesadnie od słońca. Wśród materiałów, które mogą być wykorzystane do wykończenia balkonów, można również wymienić deski kompozytowe. Łączą one atrakcyjny wygląd drewna oraz wysoką jakość materiałów syntetycznych. Dodatkowo deski kompozytowe to materiał odporny na działanie wody, a także wilgoci. Wśród możliwych materiałów wykończeniowych balkonów można również wymienić tradycyjne płytki. Mają one szereg zalet, wśród których można przede wszystkim wymienić szeroką dostępność wzorów, a także łatwość w czyszczeniu. Kafelki są również dość tanie, dlatego stanowią tak uniwersalne rozwiązanie.

Artykuł powstał we współpracy z pracownią architektoniczną MG Projekt.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%