Zamknij

Czy warto przejść na samozatrudnienie?

00:00, 19.05.2021 | materiały patnera

Wiele osób pracujących na rzecz swojego pracodawcy zastanawia się nad przejściem na własną działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet i pozwala rozwinąć swoje umiejętności. Jeżeli jednak rozważasz założenie mikro-firmy, musisz pamiętać, że będzie to wymagać od Ciebie wzmożonej pracy i nie oznacza wyłącznie profitów. Nim podejmiesz decyzję starannie rozważ wszystkie za i przeciw oraz skonfrontuj je ze swoimi oczekiwaniami. Z pewnością bycie swoim własnym szefem nie jest pomysłem dobrym dla każdego, jednak z pewnością może przynieść wiele satysfakcji z życia zawodowego.

Własna działalność gospodarcza – zalety

Podstawową zaletą w prowadzeniu własnego biznesu jest brak ograniczeń dla swojej kreatywności. Jeżeli jesteś wolnym duchem z głową pełną pomysłów, może to być dla Ciebie znakomita okazja do rozwoju. W pracy na etat Twoje wynagrodzenie na ogół mieści się w zakresie przewidzianym dla danego stanowiska. Raczej nie możesz liczyć na jego znaczący wzrost bez awansu. Prowadząc własną firmę nie dotyczą Cię takie ograniczenia. Jako właściciel firmy, sam wysyłasz się na urlop kiedy chcesz. Nie musisz konsultować tego z przełożonym i współpracownikami. Twoim pomysłem na firmę może być coś, co dotychczas było hobby lub pasją. Dla wielu osób robienie tego, co się lubi i zarabianie na tym jest spełnieniem marzeń. Własna działalność może być do tego kluczem.

Zagrożenia, z którymi musi liczyć się początkujący przedsiębiorca

Jeżeli poważnie rozważasz zamianę posady w firmie na własną działalność gospodarczą, musisz liczyć się z trudnościami, które napotkasz. Jako początkujący przedsiębiorca będziesz musiał zapoznać się z wszelkimi aspektami prawnymi prowadzenia własnej firmy. Spełnienie norm przewidzianych przepisami dla danej działalności gospodarczej jest Twoim obowiązkiem. Często aby móc rozpocząć prowadzenie działalności, będziesz potrzebować kapitału na wynajem lokalu, sprzęt, zatowarowanie, marketing, szkolenia, etc. Będąc osobą samozatrudnioną na Twoich barkach spocznie znajdowanie klientów i dbanie o dobre relacje z nimi. Musisz liczyć się z tym, że na początku Twoja baza klientów będzie nieliczna, co przełoży się na przychód. Prowadzenie firmy wiąże się z odpowiedzialnością. Każdy Twój błąd może kosztować Cię bardzo dużo a nawet doprowadzić do upadku biznesu. Właścicielowi firmy często trudno rozdzielić życie prywatne od zawodowego i poświęca pracy znacznie więcej czasu niż osoby zatrudnione na etat.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%