Zamknij

Jak dać kotu tabletkę?

15:39, 14.01.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:44, 14.01.2021

Podanie zwierzęciu tabletki nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chodzi o koty, te niezależne stworzenia z pewnością wyrażą sprzeciw co do spożycia danego specyfiku. Przemycenie lekarstwa w pokarmie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż koty od razu to wyczują za pomocą węchu. Jak podać kotu tabletkę? O czym warto pamiętać? Z jakich sposobów skorzystać?

Jak dać kotu tabletkę?

 Pamiętaj o tym, że jako koci właściciel z pewnością nie unikniesz leczenia pupila. W pierwszych miesiącach życia konieczne jest zaaplikowanie preparatu na odrobaczenia, przy czym w wielu sytuacjach kot może wymagać leczenia antybiotykiem. Starsze zwierzęta cierpią na wiele schorzeń i często spożywają leki aż do końca życia. Nie zawsze możliwe jest skorzystanie z pomocy specjalisty, zwłaszcza jeśli leczenie jest długie. Skorzystaj z naszych porad co do tego, jak podać pupilowi tabletkę. Taka umiejętność może się przydać już od najmłodszych lat czworonoga. 

Podanie tabletki do pyszczka

Pierwszym rozwiązaniem jest podanie kotu bezpośrednio do pyska tabletki, korzystając z jednego z dwóch wariantów. Skorzystaj z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma kota (możesz go owinąć kocem, aby wystawała tylko głowa), a ty zaaplikuj tabletkę do gardła pupila na linii języka. To dobra opcja wtedy, gdy nie jest możliwe rozdrobnienie leku i przy przełknięciu może dojść do wymiotów u kota. Po aplikacji tabletki przytrzymaj zamknięty pyszczek tak długo, aż zyskasz pewność połknięcia. Nie zapomnij gładzić kota po gardle, co wspomoże połknięcie preparatu. Po tych czynnościach musisz podać zwierzakowi wodę lub mokrą karmę, aby zapobiec utknięciu leku w przełyku.

Drugim wariantem jest rozdrobnienie tabletki w zawiesinie wodnej i wlanie jej do pyszczka kota za pomocą strzykawki. Tutaj także przyda się druga osoba do pomocy - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Podanie tabletki na sierść

Jeśli wszelkie inne sposoby zawiodą, skorzystaj z naturalnej kociej potrzeby dotyczącej codziennej higieny. Metoda taka sprawdzi się jedynie wtedy, gdy tabletki nadają się do rozdrobnienia na pył. Lek wymieszaj z kocim jedzeniem o danej konsystencji (np. z masłem). Uzyskaną masą posmaruj pupila łapki lub okolice pyszczka, do których pupil łatwo dosięgnie. Kot w tym przypadku zazwyczaj przystąpi do toalety i dokładnie zliże zaaplikowaną na sierści tabletkę. Wskazać warto, że ta opcja nie jest gwarancją przyjęcia całej tabletki - kot może strzepnąć nałożoną przez ciebie pastę. Nie jest to pewny sposób na podanie leku, ale czasami to jedyna metoda, którą także warto mieć na uwadze. 

Lek w mokrej karmie 

Nieco ryzykowne jest także podanie leku w mokrej karmie, lecz warto spróbować. W karmie przemyć lek w całości lub rozdrobniony, przy czym druga możliwość dotyczy lekarstw o neutralnym zapachu i smaku - wtedy kot nie powinien wyczuć specyfiku w pokarmie. Pomocne jest najczęściej wykorzystanie karmy o intensywnym smaku oraz zapachu, jednocześnie mając na względzie fakt, czy pupil lubi taki pokarm. Rozdrobniona tabletka powinna zostać wymieszana z mięsem. Jeśli zauważysz, że zwierzę tego nie odkryje, możesz z powodzeniem powtarzać te czynności zgodnie z potrzebami. Jeżeli leku nie możesz rozdrobnić lub gdy pupil od razu go wyczuje, wtedy ukryj tabletkę w utuczonej kulce z mokrej karmy. Zwierzak poczuje się najbardziej komfortowo, gdy podasz pokarm do miski. Niestety zazwyczaj czworonogi dokładnie gryzą karmę, dlatego mogą zauważyć, że coś jest nie tak. Znacznie bezpieczniej będzie, gdy włożysz kulkę do pyska kota i upewnisz się, że pupil ją połknął. 

Bardzo ważne jest to, że kot musi czuć się bezpiecznie. Wykaż zrozumienie dla jego potrzeb i przeprowadź te procedury bez stresu i lęku. Przestraszony pupil nie będzie współpracował, dlatego działaj delikatnie. Podsumowując, warto zauważyć, że podanie tabletki kotu jest nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieje kilka metod, które warto wziąć pod uwagę. Możesz podać lek bezpośrednio do pyszczka, przemycić w kociej karmie lub spróbować aplikacji na sierść. Jedno jest pewne - podaj kotu lek tak, aby go przyjął i czuł się bezpiecznie

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%