Zamknij

Kredyty dla rolników - co banki mają w ofercie?

12:13, 21.08.2020 | materiały partnera

Kredyty dla rolników różnią się między sobą nie tylko oprocentowaniem czy okresem kredytowania. W zależności od tego, na co chcesz przeznaczyć pożyczkę, możesz wybierać spośród różnorodnych ofert. Poniżej przedstawiamy typy kredytów, które warto wziąć pod uwagę w różnych sytuacjach.

Kredyt rolniczy z dopłatą od ARiMR jest wybierany przez rolników najchętniej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera rozwój gospodarstw wiejskich. Dzięki temu polscy gospodarze mogą się starać o inwestycyjne kredyty dla rolników ze znacznie niższym oprocentowaniem. O przyznaniu kredytów z dopłatami decyduje bank. ARiMR realizuje swoje zadanie poprzez spłacanie części oprocentowania w kredytach rolniczych, które zostały udzielone. Nie wpływa jednak na ostateczne decyzje o przyznaniu pożyczek tego typu. Aby uzyskać kredyt ARiMR oprócz wykazania swojej zdolności kredytowej trzeba przekonać bank do swojego planu inwestycji.

Inwestycyjne kredyty preferencyjne można przeznaczyć na zakup gruntów rolnych lub maszyn i urządzeń rolniczych. Można także sfinansować z ich pomocą budowę lub rozbudowę budynków gospodarczych.

Klęskowe kredyty dla rolników również mogą być przyznane na preferencyjnych warunkach.

Gospodarze mogą także liczyć na klęskowe kredyty obrotowe i inwestycyjne z dopłatami ARiMR. Podstawą do uzyskania takiego kredytu jest protokół oszacowania szkód. Kredyt klęskowy na wznowienie produkcji może być przyznany rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku gradu, nawalnego deszczu, suszy, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia ziemi i lawiny. Przyznaje się je także po stwierdzeniu szkód powstałych w efekcie wiosennych przymrozków, czy uciążliwej zimy.

Klęskowe kredyty dla rolników mogą być przeznaczone na zakup środków do produkcji rolnej lub przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonym budynkom i urządzeniom.

Leasing rolniczy w banku? Jak najbardziej.

Maszyny i urządzenia rolnicze można od banku wypożyczyć. Leasing rolniczy różni się od typowych kredytów bankowych. Przedmiotem umowy nie jest w tym przypadku gotówka, a jedynie prawo do użytkowania konkretnego sprzętu. Raty leasingu są zwykle niższe, niż raty kredytu gotówkowego zawieranego w celu zakupu urządzeń. Kiedy umowa leasingowa dobiegnie końca, leasingobiorca może wykupić użytkowane maszyny. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Rolnicy, którym trudno spłacić zobowiązania, często decydują się na kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja to połączenie kilku kredytów w jeden. W praktyce bank, w którym zaciągasz kredyt konsolidacyjny, spłaca wszystkie Twoje zobowiązania. W zamian podpisujesz nową umowę kredytową, która odpowiada Twojej obecnej sytuacji. Zaciągając w banku kredyt konsolidacyjny, od nowa ustalasz okres kredytowania, częstotliwość spłat oraz wysokość raty. Kredyt konsolidacyjny może mieć większą wartość niż suma dotychczasowych zobowiązań. W ten sposób można zyskać dodatkową gotówkę.

Gotówkowy kredyt dla rolnika nieznacznie różni się od typowego kredytu konsumenckiego.

Rolniczy kredyt gotówkowy może być zaciągnięty na dowolny cel. Gotówkowy kredyt dla rolnika i kredyty udzielane przez banki innym konsumentom są pod tym względem podobne. Cała różnica tkwi w sposobie liczenia zdolności kredytowej i możliwości dostosowania rat do sezonowości rolnictwa. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%