Zamknij

Anonimowość w Internecie

15:34, 06.07.2020 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:36, 06.07.2020

W dzisiejszych czasach coraz trudniejsze jest zachowanie anonimowości. Dotyczy to również działania w sieci. Aby choć w minimalnym stopniu ochronić swoją tożsamość, potrzebne jest dokładne planowanie swojego pobytu w świecie wirtualnym. Jednak i tak w pewnym momencie użytkownik pozostawi ślad czy to w formie adresu IP czy poprzez podanie niezbędnych do skorzystania z danej witryny danych. Istnieją sposoby, które zapewnią spokój i bezpieczne korzystanie z internetu.

VPN

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z sieci tunelowej, gdzie między klientami końcowymi odbywa się ruch w sieci prywatnej. Komputer połączony jest bezpośrednio z serwerem. Wysyła on pakiet danych, nie rejestrując wiadomości o użytkowniku. Serwer ten charakteryzuje się brakiem pośredników, więc po drodze nie ma możliwości przechwycenia danych, które są kompresowane i szyfrowane. Operator sieci odnotowuje przesłanie danych, ale nie jest w stanie ich rozszyfrować.

O wyborze serwera decyduje jego popularność, ponieważ anonimowość jest zapewniana przez jego użytkowników. Im więcej korzystających osób, tym większe prawdopodobieństwo, że pojedynczy użytkownik będzie nie do uchwycenia. Dostawcy bardzo trudno ustalić, kto otwierał strony oraz jakie pliki pobrał. Takie rozwiązanie ma też wady. Duży ruch w obrębie serwera powoduje spowolnienie przesyłania danych. Warto też zachować ostrożność podczas połączenia VPN innego kraju. W takiej sytuacji podlega się prawu państwa, z którego pochodzi serwer.

Tryb incognito

Jest to najprostszy sposób na zachowanie anonimowości w sieci. Korzystanie z przeglądarki nie jest równoważne z zapisywaniem danych, w tym jej historii czy wyszukiwań. Ten tryb przydaje się szczególnie, gdy większa ilość osób korzysta z jednego komputera. Wtedy kolejny użytkownik nie ma wglądu do poprzedniej sesji. Zamknięcie trybu incognito powoduje wymazanie wszelkich informacji z przeglądarki. Zaleca się go w momencie logowania na poufne konta.

Sieć TOR

Głównym zadaniem sieci TOR jest analiza ruchu sieciowego. Angielska nazwa jasno wskazuje, że konstrukcja tego projektu przypomina budową cebulę. Anonimowość zapewniana jest przez ukrycie lokalizacji lub poprzez udostępnianie ukrytych usług. Przedstawia się jako jako zdecentralizowaną sieć routerów, które służą do szyfrowania komunikatów. Dochodzi do stanu, gdzie router początkowy nie ma wglądu do stanu routera końcowego.

Aby skorzystać z tego rozwiązania należy pobrać przeglądarkę TOR Browser. Obsługuje się ją podobnie do popularnej Mozilli Firefox. Po jej włączeniu, otrzymuje się anonimowy adres IP, jednocześnie chroniący tożsamość i zabezpieczający przed włamaniem. Warto dbać o jej aktualizację, ponieważ w ten sposób wykorzystuje się pełnię potencjału ochronnego wyszukiwarki.

Tails

Tails jest kolejnym systemem, który dba o bezpieczne korzystanie z sieci. Wykorzystuje on zbiór narzędzi przeznaczonych tylko do ochrony prywatności. Jest bardzo łatwy w użyciu, ponieważ wszystkie programy zintegrowane z Tails są automatycznie konfigurowane podczas włączania systemu.

Artykuł powstał na podstawie poradnika opublikowanego na stronie https://panwybierak.pl/blog/tryb-incognito-uruchomienie/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%