Zamknij

Czym się kierować w wyborze pojazdu elektrycznego dla dziecka?

13:21, 15.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:21, 15.05.2020

Samochody, motorki, gokarty, czy quady - generalnie wszelkie pojazdy na akumulator to coś, o czym marzy niemal każdy maluch. Chyba nie ma dziecka, które nie chciałoby usiąść za kierownicą "wypasionej bryki", czy "dorosłego" quada. Pojazdy tego typu to doskonały pomysł na prezent. Modeli nieustannie przybywa, dlatego wybór jest imponujący. Jaki jednak pojazd będzie w sam raz dla Twojej pociechy i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy.

Rodzaje pojazdów na akumulator dla dzieci

Wśród najpopularniejszych pojazdów na akumulator dedykowanych najmłodszym z pewnością wymienić można samochody osobowe, quady, gokarty oraz motorki. W sklepach coraz częściej zauważyć można także propozycje nie tylko dla małych kierowców, ale i dla małych budowlańców oraz miłośników dużych maszyn, czyli koparki, ciężarówki i traktory na akumulator. Interesujące propozycje w tym zakresie znaleźliśmy m.in. na https://ramiz.pl/pl/c/Auta/17. Czym podyktowany powinien być wybór? Z pewnością preferencjami dziecka. Może bowiem marzy o konkretnym samochodzie, np. czerwonym BMW X6 (wybór pomiędzy luksusowymi, sportowymi i terenowymi markami wśród dziecięcych samochodów na akumulator jest naprawdę bogaty), lub też najbardziej interesuje je sportowe ściganie, stąd też marzenia o gokarcie. Istotnym kryterium wyboru będą na pewno wiek i waga dziecka, nie każdy bowiem model pojazdu na akumulator jest dedykowany maluchom. W tym względzie z pewnością warto wybierać pojazdy o szerszym zakresie maksymalnego obciążenia - dziecko będzie mogło dłużej korzystać z takiej zabawki. 

Na koniec pozostawiliśmy wybór pomiędzy pojazdem jedno i dwuosobowym. Jeśli Twoja pociecha będzie miała współpasażera w osobie młodszego rodzeństwa, pojazd dwuosobowy wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że pojazd przeznaczony dla małego kierowcy i jego pasażera będzie nieco większy i o odpowiednio większym maksymalnym obciążeniu. Jednocześnie pojazdy dwuosobowe mogą osiągać nieco mniejsze prędkości w porównaniu do modeli jednoosobowych (dla przykładu: sprzęt zasilany akumulatorem 12 V może rozpędzić się do 5 km/h, a wybrane modele pojazdów jednoosobowych osiągają prędkość nawet 7-10 km/h).

Rodzaj akumulatora

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru pojazdu zasilanego elektrycznie dla dziecka jest akumulator (pojazdy wyposażone są standardowo w jeden lub dwa akumulatory). Najpopularniejsze propozycje to tutaj:

  • 1 akumulator 12 V o pojemności 7 Ah,
  • 2 akumulatory 6 V o pojemności 7 Ah,
  • 2 akumulatory 12 V o pojemności 7 Ah,
  • 1 akumulator 12 V o pojemności 4,5 Ah,
  • 1 akumulator 12 V o pojemności 10 Ah.

Niezależnie od wybranego rozwiązania, pojazd wyposażony w tego typu akumulator będzie w pełni bezpieczny dla dziecka. Różnica polegać będzie na tym, jak długo pojazd będzie jeździł po jednym ładowaniu (im większa pojemność akumulatora, tym dłużej) oraz jaką osiągać będzie prędkość (im większe napięcie, tym większe prędkości możliwe do osiągnięcia).

Pojazd na akumulator idealnie dopasowany do wieku dziecka

Jak już wspomnieliśmy, poza indywidualnymi preferencjami dziecka, w wyborze pojazdu na akumulator koniecznie uwzględnić trzeba wiek malucha. W ten sposób dobierzesz pojazd o odpowiednim maksymalnym obciążeniu i rozwijający prędkości bezpieczne dla swojej pociechy. Dodatkowo, pojazd dla najmłodszych dzieci, w tym dla dwu - trzylatków powinien być wyposażony w odpowiednio profilowane siedzenia, które zapewnią maluchowi pewną, stabilna pozycje podczas jazdy. Tutaj także istotne, aby pojazd nie rozwijał zbyt dużych prędkości i był dodatkowo sterowany pilotem (rodzic może w każdej chwili przejąc sterowanie pojazdem).

Jaki pojazd będzie dobrym rozwiązaniem dla nieco starszych dzieci? Dla 4-latka odpowiednim pojazdem będzie ten wyposażony w jeden silnik i napędzany jedynie na tylna oś. Dwa mniejsze silniki oraz napęd na przednie i tylne koła to już dobra propozycja dla 5-6 - latka. Z kolei powyżej tego wieku polecane są pojazdy z dwoma mocniejszymi silnikami i rozwijające większe prędkości, tj. do 10 km/h.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%