Zamknij

Wynajem wózków widłowych alternatywą wobec zakupu. Czy to się naprawdę opłaca?

15:25, 23.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:32, 25.10.2019

W każdym magazynie, sklepie wielkopowierzchniowym, centrum logistycznym czy składzie budowlanym wózki widłowe odgrywają nieodzowną rolę. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić transportowanie towarów. Jednak kiedy bardziej opłaca się kupno takiego pojazdu, a kiedy wystarczy jego wynajem?

 

Kiedy warto kupić wózek widłowy? Inwestycja w przedsiębiorstwo

Zakup wózków widłowych jest zwykle wydatkiem, który znacznie obciąża finanse firmy. Niemniej posiadanie własnych maszyn to dużo większy komfort i stabilność dla przedsiębiorstwa. Aby jednak skorzystać z takiego rozwiązania, firmy powinna mieć odpowiednią sytuację finansową.

Wynajem wózków widłowych może być gorszą alternatywą względem zakupu w przypadku, gdy fundusze oraz działalność podmiotu są długoterminowo stabilne. W magazynach, centrach logistycznych i w sklepach wózki widłowe pełnią podstawową funkcję, umożliwiającą przychód przedsiębiorstwa. Wobec tego koszty związane zarówno z zakupem, jak i ewentualnymi naprawami oraz serwisowaniem pojazdów, mogą być włączone w poczet kosztów prowadzenia działalności. Rozwiązanie to dostępne jest jednak tylko dla mniejszych firm, które rozliczają się na zasadach ogólnych.

Posiadając lub zarządzając prężnie rozwijającą się spółką, której działalność wymaga używania wózków widłowych, problem ich sfinansowania jest łatwy do rozwiązania. Większe podmioty bez trudu mogą wykorzystać linię kredytową. Istnieje także możliwość amortyzacji wózka widłowego.

Zalety wynajmu wózków widłowych – kto powinien rozważyć tę opcję?

Wynajem wózków widłowych jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej elastycznym. O ile w przypadku zakupu, bez względu na sposób finansowania, po dłuższym czasie nie istnieje możliwość zwrotu pojazdów, o tyle wynajem daje znacznie szersze możliwości.

Na wynajem wózków widłowych mogą zdecydować się firmy, które nie posiadają wystarczającego kapitału potrzebnego do zakupu tego rodzaju pojazdów. Miesięczne koszty najmu, podobnie jak w przypadku najmowania np. nieruchomości, można włączyć w koszta uzyskiwanego przychodu. To jednak nie wszystko – z rozwiązania tego można przede wszystkim zrezygnować. Firmy, które dopiero zaczynają działalność w swojej branży i nie są pewne, jak ich sytuacja finansowa będzie wyglądała za rok, pięć lub dziesięć lat, w bezpieczniejszy sposób mogą wyposażyć się w konieczne do pracy urządzenia. Wynajem wózków widłowych nie zmniejsza również początkowym podmiotom zdolności kredytowych – tak istotnych w pierwszych latach prowadzenia działalności.

W każdym magazynie, sklepie wielkopowierzchniowym, centrum logistycznym czy składzie budowlanym wózki widłowe odgrywają nieodzowną rolę. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić transportowanie towarów. Jednak kiedy bardziej opłaca się kupno takiego pojazdu, a kiedy wystarczy jego wynajem?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%