Zamknij

Czy nabywca ma prawo pytać o stawkę VAT właściwą dla danej transakcji?

00:00, 16.08.2019 | Materiały partnera
Skomentuj

Ze względu na specyfikę podatku VAT, o interpretację prawa w zakresie jego stosowania może ubiegać się zarówno sprzedawca, jak i nabywca. Oznacza to, że Ministerstwo Finansów nie może odmówić wydania indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej VAT należnego tylko dlatego, że wniosek o nią złożył nabywca towaru lub usługi a nie jego sprzedawca.

Stanowisko organów podatkowych i uprawionych do wydawania interpretacji podatkowych

Zgodnie z przepisami art.14b ustawy Ordynacja podatkowa postępowanie dotyczące wydania indywidualnej interpretacji podatkowej może zostać wszczęte na pisemny wniosek zainteresowanego. Oznacza to, że stosowy wniosek może złożyć podmiot, który w związku z niejednoznaczną sytuacją nie jest pewien poprawności swoich rozliczeń z budżetem państwa. Należy podkreślić, że wnioskodawca ma prawo pytać jedynie o własną sytuację prawnopodatkową. Przepis ten był podstawą odrzucania przez organy podatkowe wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych składanych przez nabywców. Uznawano bowiem, że nabywca nie ma prawa pytać o sytuację prawnopodatkową innego podmiotu.

Stanowisko WSA i NSA

Zupełnie inne stanowisko w tej sprawie przyjęły zarówno WSA jak i NSA, określając tym samym działania organów podatkowych jako nieprawidłowe. Sądy uznały bowiem, że w przypadku wniosku o interpretację prawidłowości zastosowania stawki VAT, nabywca usługi lub towaru występuje z pytaniem we własnej sprawie. Oznacza to, że w takiej sytuacji złożenie wniosku o interpretację przez nabywcę towaru lub usługi jest zgodne z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, ponieważ wystąpienie określonego stanu faktycznego, może wywołać u niego konsekwencje w zakresie prawa podatkowego. Ponadto NSA wskazał, że z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego mogą wystąpić podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz osoby trzecie, które są odpowiedzialne za zobowiązania podatników wobec budżetu państwa. Interpretacja może przy tym dotyczyć zarówno obecnej, jak i przyszłej sytuacji. Wniosek może także złożyć osoba, u której wystąpiła lub może wystąpić zaległość podatkowa, a także przedsiębiorcy planujący otworzenie spółki lub oddziału firmy, którzy mają w związku z tym wątpliwości dotyczące przyszłej sytuacji firmy. O indywidualną interpretację nie mogą ubiegać się natomiast we własnym imieniu adwokaci, radcy prawni ani doradcy podatkowi, którzy chcieliby uzyskać wiedzę na temat czysto teoretycznej sytuacji. Odrzucony zostanie także wniosek osób, które chcą poznać poglądy organu podatkowego na daną sprawę tylko ze względów poznawczych, a także osoby, na które mogłaby oddziaływać sytuacja podatnika.

Jeżeli czujesz, że sprawy księgowe w Twojej firmie zajmują Ci za dużo czasu, znajdź dobre biuro rachunkowe. Wilanów jest jednym z miejsc w Warszawie, gdzie mieści się nasze biuro. Napisz do nas lub zadzwoń i umów się na spotkanie, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę. Zapraszamy do współpracy.

 

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone