Zamknij

Jak uzyskać zwrot podatku z Anglii?

07:00, 20.07.2019 MATERIAŁ PARTNERA
Skomentuj

Wielka Brytania to jeden z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Warto więc wiedzieć, że jeśli pracuje się legalnie i płaci podatki, można potem odzyskać ich część, a nawet całość.

Czy naprawdę mogę otrzymać zwrot podatku?

Oczywiście, ale trzeba pamiętać, że zwrotowi podlega tylko nadpłacona suma. Jeśli takiej nadpłaty nie było, zwrot nie przysługuje. Jednak nadpłata jest tak powszechna, że zawsze warto sprawdzić, czy nie wystąpiła. Zwrot podatku z Anglii najczęściej przysługuje osobom prowadzącym jednoosobową działalność gosodarczą oraz pracującym na podstawie umowy o pracę, na przykład jeśli:nie przekroczyło się ustalonej kwoty minimalnego wynagrodzenia zwolnionej z opodatkowania (NPD); pracowało się krócej, niż trwa rok podatkowy;otrzymało się „awaryjny“ kod podatkowy (ang. emergency tax code).

Warto wspomnieć, że składki na ubezpieczenie socjalne (ang. National Insurance Contributions) nie podlegają zwrotowi. Z tego też powodu otrzymanie zwrotu podatku w żaden sposób nie wpływa na emeryturę, rentę i inne gwarancje socjalne.

Kiedy mogę ubiegać się o zwrot podatku?

Można to zrobić po powrocie do kraju ojczystego lub zakończeniu roku podatkowego, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się 6 – go, a kończy 5 – go kwietnia. Jeśli przerwało się pracę, ale zamierza wrócić jeszcze w tym samym roku podatkowym, to deklarację zwrotu powinno się złożyć po jego zakończeniu. Zwrot podatku to swego rodzaju podarek, który można uzyskać do 5 lat wstecz.

Jak uzyskać zwrot podatku z Anglii?

Jeśli o zwrot podatku ubiega się samodzielnie, trzeba zwrócić się do brytyjskiego urzędu skarbowego (ang. Her Majesty‘s Revenue and Customs). O wiele prostszym sposobem jest zgłoszenie się do profesjonalnej firmy pośredniczącej, która w twoim imieniu będzie kontaktować się z urzędem w celu odzyskania nadpłaconych podatków.

W obu przypadkach potrzebne są określone formularze – P45 i P60. P45 zawiera informacje o zarobkach i odprowadzonych podatkach. Wystawia go pracodawca po wygaśnięciu umowy o pracę. P60 też pokazuje dochody i zapłacone podatki, ale w danym roku podatkowym. Wystawia go pracodawca po zakończeniu roku podatkowego.

Jeśli nie posiadasz żadnego z tych formularzy, możesz skorzystać z ostatniego odcinka wypłaty, ale wtedy wniosek o zwrot podatku może zostać odrzucony. Z tej i innych przyczyn, lepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanego pośrednika, który znając wszelkie niuanse i procedury, lepiej i szybciej zatroszczy się o to, abyś otrzymał przysługujący ci zwrot pieniędzy. Nawet jeśli nie posiadasz wszystkich potrzebnych dokumentów, firma pośrednicząca pomoże w ich pozyskaniu.

Zwrot podatku z Anglii zwykle trwa 2 – 4 miesiące. Czas ten najczęściej zależy od pracowników danego urzędu i obowiązujących w nim procedur.

Dlatego nie zostawiaj swoich ciężko zarobionych pieniędzy za granicą. Postaraj się o ich zwrot i ciesz się dodatkową gotówką.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%