Zamknij

Rola pełnomocnika w postępowaniu restrukturyzacyjnym przedsiębiorstwa

10:16, 03.06.2019 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 10:26, 03.06.2019

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa ma na celu zapobiec ogłoszeniu upadłości i likwidacji firmy. Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery rodzaje postępowań, które wprowadzono wraz z nowelizacją ustawy w 2016 roku. Często przy próbach ratowania przedsiębiorstwa nieoceniona okazuje się pomocy pełnomocnika.

Do niedawna niewypłacalne firmy ogłaszały upadłość, przestawały funkcjonować na rynku, nie znajdując sposobu ratowania się z finansowych tarapatów. Sytuacja zaczęła powoli ulegać zmianom od 2016 roku, za sprawą nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, dzięki której w życie weszło nowe prawo restrukturyzacyjne. Daje ono możliwość ratowania przedsiębiorstw niewypłacalnych, ale i tych, które są zagrożone niewypłacalnością. Restrukturyzacja to dogłębna analiza sytuacji przedsiębiorstwa, diagnoza problemów i próba znalezienia środków zaradczych.

Kiedy warto rozważyć restrukturyzację przedsiębiorstwa?

Celem każdego z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych jest uniknięcie upadłości, przetrwanie firmy na rynku, a co się z tym wiąże, również poprawa sytuacji finansowej i funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dla firm, które już popadły w stan niewypłacalności przeznaczono postępowanie sanacyjne, które wiąże się z podejmowanie najbardziej restrykcyjnych działań (zwolnienia pracowników, odstępowanie od umów wzajemnych, zmiana struktury przedsiębiorstwa). Jednak o restrukturyzacji mogą myśleć także przedsiębiorcy, którzy są zagrożeni niewypłacalnością, zauważyli niepokojące symptomy i nie chcą dopuścić do pogorszenia sytuacji. Kluczowe znaczenie, w każdym przypadku, ma czas. Może się bowiem okazać, że żadne działania naprawcze nie przyniosą rezultatów, wierzyciele nie będą chcieli się układać, a jedynym rozwiązaniem pozostanie upadłość (na ogłoszenie której przedsiębiorca ma również określony ustawą czas). Co istotne, aby restrukturyzacja miała szansę na powodzenie, potrzeba gruntownej analizy sytuacji w firmie, diagnozy problemów, odpowiedzi na pytanie, czemu pojawiły się komplikacje oraz znalezienia najlepszego rozwiązania.

Wsparcie pełnomocnika w restrukturyzacji

Pełnomocnik może pomóc dłużnikowi podczas jego drogi przez postępowanie restrukturyzacyjne. Wsparcie to powinno polegać na profesjonalnym doradztwie, wyborze najlepszych i najbardziej prawdopodobnych do przeprowadzenia rozwiązań. Plan restrukturyzacji musi być przemyślany i doskonale dopracowany. Warto zatem skorzystać z szerokiej wiedzy pełnomocnika, jego umiejętności negocjacyjnych, zdolności zarządczych i doświadczenia. Pełnomocnik staje się przewodnikiem dłużnika po restrukturyzacji, pomaga wyjść z kryzysowej sytuacji, często pełniąc rolę mediatora między stronami. Należy przyjąć, że trudna sytuacja dłużnika jest dla niego znacznym balastem i może uniemożliwiać znalezienie odpowiedniego rozwiązania czy podjęcie stosownych kroków, dlatego też wsparcie pełnomocnika bywa tu nieocenione. Trzeba uświadomić sobie, że sporą część sukcesu gwarantuje fachowe doradztwo i dobrze skrojony plan naprawczy, czasem rewolucyjny, ale w ostatecznym rozrachunku uzdrawiający.

Więcej informacji na temat restrukturyzacji oraz profesjonalnego wsparcia można znaleźć na stronie https://www.tgc.eu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%