Zamknij

Jaka jest różnica między teodolitem a tachimetrem?

14:29, 21.05.2019 | materiały partnera

Na rynku mamy do czynienia z wieloma profesjonalnymi narzędziami do pomiarów. W sklepach specjalistycznych można znaleźć działy z dalmierzami laserowymi, niwelatorami czy teodolitami oraz tachimetrami. O ile dalmierze laserowe czy niwelatory laserowe są bardzo popularne wśród budowlańców, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawy z budowy i pracy teodolitów i tachimetrów. To kolejne urządzenia, o których warto wspomnieć – zwłaszcza jeśli interesujemy się sprzętem wykorzystywanym do pomiarów. Zacznijmy jednak od początku.

Jak pracować z tachimetrem?

Tachimetry zwane są również tachymetrami. To bardzo przydatne instrumenty geodezyjne, pozwalające na pomiary kątów. Posiadają specjalny system optyczny, dzięki któremu są dokładne z także z dalszej odległości. Na czym polega tachimetria? Na pomiarze wykonywanym metodą biegunową. Metoda biegunowa to nic innego, jak pomiar w terenie, z obranego stanowiska. Takimi stanowiskami mogą być punkty pomiarowe, a także punkty posiłkowe. W tym przypadku zespół obsługuje tachimetr i przeprowadza poważne pomiary. Często jest to sytuacja, w której mamy do czynienia z obserwatorem, który obsługuje narzędzie. A także z sekretarzem wypełniającym dziennik pomiarowy oraz z kierownikiem robót i z pomiarowymi.

Tachimetry są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju opady, pyły i budowlane zanieczyszczenia. Niestraszne im wstrząsy – mogą więc z powodzeniem pracować w trudnym środowisku. Dodatkowo są urządzeniami w pełni mobilnymi, można je przenosić z jednego końca placu na drugi – nie potrzebują stałego źródła zasilania.

Czym jest teodolit?

Tachimetry mierzą kąty poziome, kąty pionowe, a także odległości. To połączenie teodolitu oraz dalmierza, umożliwiające wiele pomiarów dokonywanych przez geodetów na placu budowy. Podstawowe pomiary takie jak pionowanie słupów, kominów, ścian, otworów okiennych czy słupków ogrodzeniowych można wykonać teodolitem. Na rynku obecnych jest wiele modeli tychże elektronarzędzi. Umożliwiają one wszechstronne pomiary, są lekkie, mobilne i doskonałe na rozległy plac budowy. Różnica tych modeli polega na zastosowaniu zasilania, dokładności pomiaru kąta i możliwości współpracy na współczesnym placu budowy. Sprzęt jest prosty w obsłudze, nie wymaga specjalistycznego szkolenia więc z powodzeniem możemy zakupić w sklepach specjalistycznych online, typu Pomiar24.pl narzędzia do pracy, które pozwolą na dokładne wymierzenie obranych punktów.

Dużym plusem instrumentów typu teodolit i tachimetr są baterie, które przetrwają cały dzień użytkowania. Umożliwia to szybką, dokładną i intensywną pracę pomiarową. Czasami jest to w końcu niezbędne do prawidłowego wznoszenia ścian i budynków, nie tylko na początku budowy. Geodeta powinien być cały czas w pobliżu, jeżeli chodzi o odpowiednie pomiary. Od tych wyników zależą dalsze prace.

Gdzie można kupić podobne urządzenia?

Takie urządzenia można kupić w sklepach stacjonarnych, dedykowanych geodetom, inżynierom i pracownikom budowlanym. Bardzo często sklepy internetowe posiadają ogromny wybór wysokiej jakości elektronarzędzi, w tym teodolitów czy tachimetrów. Takim przykładem jest chociażby https://pomiar24.pl/produkty/tachimetry-i-teodolity. W tym specjalistycznym sklepie każdy znajdzie dla siebie odpowiedni sprzęt. Dodatkowo obsługa zdalnie wskaże najbardziej adekwatne narzędzie do pracy, przy konkretnych zadaniach. Gwarancja obejmuje każdy wybrany produkt geodezyjny i pomiarowy. Umożliwia ona zadbanie o zakup klienta przez kilka kolejnych lat. Dzięki temu kupujący ma pewność, że otrzyma tachimetr czy teodolit, który na pewno spełni swoje zadanie, niezależnie od trudności warunków atmosferycznych czy budowlanych. Warto skorzystać z tej opcji, zwłaszcza z pomocy obsługi i udostępnionej specyfikacji na stronie sklepu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone