Zamknij

Choroba lokomocyjna podczas podróży. Co robić?

14:07, 10.05.2019 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 14:08, 10.05.2019

Czy zdarza się Wam dyskomfort podczas jazdy samochodem lub autobusem? Czy podróżowanie pociągiem jest dla Was trudnym doświadczeniem, a o statku boicie się myśleć? Przyczyną dolegliwości może być kinetoza, zwana popularnie chorobą lokomocyjną. Spójrzmy wspólnie, czym objawia się ta choroba i jak można złagodzić jej najczęstsze objawy.

Czym jest choroba lokomocyjna?

Kinetoza jest schorzeniem wywoływanym podczas przemieszczania się środkami transportu. Jej przyczyną jest brak zgodności pomiędzy bodźcami odbieranymi przez mózg i błędnikiem. Podczas jazdy samochodem lub pociągiem, lub nawet na statku, wzrok nie rejestruje zmiany otoczenia, a błędnik, będący narządem równowagi, odnotowuje ruch. To wywołuje sprzeczne sygnały płynące do naszego mózgu. Objawy choroby lokomocyjnej zwykle ustępują wkrótce po zakończeniu podróży i nie dają żadnych powikłań. Jedynie w skrajnych przypadkach może dojść do wycieńczenia, czy zaburzeń psychosomatycznych.

Przyczyny kinetozy

Należy zacząć od tego, że błędnik dostarcza nam informacji pozyskanych zarówno z otoczenia, jak i ze zmysłów. Harmonia między nimi pozwala nam utrzymać równowagę. Bodźce, które są weryfikowane zarówno przez wzrok, jak i całe ciało, czasami nakładają się na siebie i mózg odbiera je jako sprzeczne. Dzieje się tak właśnie w czasie podróży różnymi środkami lokomocji. Mózg stwierdza, że ciało jest w spoczynku podczas jazdy samochodem czy na statku, a błędnik odczuwa mimo to ruch lub kołysanie. Zaskoczony sytuacją mózg i podrażniony błędnik otrzymują sprzeczne sygnały odnośnie położenia naszego ciała.

Objawy i metody ich łagodzenia

Kinetoza oznacza głównie bóle głowy, nudności, wymioty czy oczopląs. Może to również być utrata równowagi odczuwalna zaraz po zakończeniu podróży, szumy uszne, bladość skóry, niskie tętno i kłopoty z oddychaniem. Jeśli podróżujemy ciasnymi i dusznymi środkami lokomocji, kinetoza nasila się.

Choroba lokomocyjna jest bardzo trudna do wyleczenia, zwłaszcza że pojawia się na różnych etapach naszego życia. Jej objawy można jednak stosunkowo łatwo złagodzić. Przed wyruszeniem w podróż warto zażyć dostępne w aptekach łagodne preparaty, które najczęściej są pochodzenia roślinnego. Preparaty te dostępne są bez recepty i działają wyciszająco na nasz organizm. W ten sposób łagodzą ewentualny dyskomfort podczas jazdy. Najczęściej trzeba je połknąć pół godziny przed wyruszeniem w podróż.

Aby złagodzić dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną warto podczas podróży busem czy samochodem siedzieć przodem do kierunku jazdy, przy otwartym oknie lub przy klimatyzacji. Nie należy patrzeć zbyt długo w jeden punkt. Jeśli to możliwe, warto przyjąć pozycję leżącą. Przed rozpoczęciem podróży można zjeść lekki posiłek, który nie przeciąży żołądka. W czasie jazdy, gdy pojawią się nudności, powinno się odetchnąć i uspokoić oddech. Dolegliwości choroby lokomocyjnej złagodzić mogą również zimne okłady umieszczane na karku, czy żucie gumy lub cukierków miętowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%