Zamknij

Fizjoterapia w czasie ciąży. W przypadku jakich dolegliwości może przynieść ulgę?

13:04, 23.04.2019 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ciąża jest jedną z najpiękniejszych faz życia kobiety, choć wiąże się też z bólem i dyskomfortem ze strony organizmu. Wśród najpopularniejszych dolegliwości, na które skarżą się kobiety w ciąży, jest ból pleców. Zobacz, w jaki sposób specjalista może pomóc uporać się z tym nieprzyjemnym problemem.

Jakie dolegliwości bólowe w ciąży można uśmierzyć dzięki wizycie u fizjoterapeuty?

Fizyczne zmiany w kobiecym ciele związane z ciążą są wielorakie. Zmienia się środek ciężkości, pojawia się większy nacisk na narządy, zwiększa się również ciężar do przenoszenia. Wszystko to, pojawiające się w stosunkowo krótkim czasie, często prowadzi do bólu pleców, dolegliwości w obrębie miednicy i problemu nietrzymania moczu. 50-70% kobiet w ciąży odczuwa dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jest to związane ze zmianą środka ciężkości, wynikającym ze wzrostem płodu w łonie matki. W tym czasie rozwijają się również mięśnie brzucha kobiety. Mięśnie te rozszerzają się do przodu, powodując ucisk na mięśnie dolnej części pleców. W czasie ciąży żołądek rośnie, rozciąga mięśnie brzucha i zwiększa nacisk na dolną część pleców. Ponadto w ciąży u pacjentek mogą pojawić się problemy z bólem więzadeł i mięśni w rejonie miednicy, które rozciągając się, powodują ból bioder i pachwin. Wśród powszechnych dolegliwości przyszłych mam wymienić należy również ból kostek – wraz ze wzrostem płodu kobieta musi dźwigać coraz większy ciężar, który nadmiernie spoczywa na stopach i kostkach. Z czasem, tuż przed porodem, dłuższe chodzenie może stać się prawdziwym wyzwaniem. Aby uśmierzyć lub znacząco zmniejszyć dyskomfort przyszłych mam, fizjoterapeuta Warszawa może zaproponować terapię manualną. Dowody pokazują, że grupowe programy treningowe, zaprojektowane i dostarczone przez fizjoterapeutów, mogą złagodzić ból w dole pleców, ból w obrębie miednicy i nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży. Więcej informacji na temat stosowanych metod terapeutycznych można znaleźć na stronie Sprawdzonyfizjoterapeuta.pl.

Jakich zaleceń przestrzegają fizjoterapeuci pracujący z ciężarnymi?

Fizjoterapeuta skupia się przede wszystkim na treningu mięśni dna miednicy, aby zapobiec pojawieniu się problemu nietrzymania moczu podczas ciąży i po porodzie. Specjalista poprzez terapię manualną będzie starał się również zapobiegać pojawieniu się bólu pleców i miednicy zarówno w trakcie ciąży, jak i po jej zakończeniu. Do zakresu praktyki fizjoterapeuty należy właściwa ocena, leczenie i edukowanie kobiet w ciąży oraz przeprowadzanie z nimi skutecznych i bezpiecznych ćwiczeń, które, jak wykazano, zmniejszają ryzyko pojawienia się bólu pleców, bólu w obrębie miednicy i nietrzymania moczu. Ponadto fizjoterapeuta ocenia kondycję pacjentek pod kątem postawy, siły, elastyczności, równowagi oraz wszelkich problemów mięśniowo-szkieletowych, które mogą mieć wpływ na ciążę. Tłumaczy i objaśnia również, jak w bezpieczny i skuteczny sposób wykonywać ćwiczenia.

(ARTYKUŁ SPONSOROWANY)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone