Zamknij

Jak przygotować dobrą rozgrzewkę?

13:36, 12.04.2019 | Materiał Partnera

Rozgrzewka jest bardzo ważnym wstępem do każdego treningu. Poprzedza go i przygotowuje organizm do większego wysiłku. O czym powinniśmy pamiętać, wykonując rozgrzewkę?

Wiele osób całkowicie rezygnuje z rozgrzewki przed treningiem i uważa, że jest ona tak naprawdę niepotrzebna. W rzeczywistości ma ona jednak bardzo duże znaczenie i nie powinniśmy z niej rezygnować.

Wszystko, co musisz wiedzieć o rozgrzewce, prezentuje serwis internetowy http://osrodeksawa.pl/!

Rozgrzewka – co to jest?

Pod tym terminem kryje się specjalny zestaw ćwiczeń fizycznych, które wykonuje się przed właściwy treningiem.

Rozgrzewka służy przygotowaniu organizmu do treningu, zapewnia jego większe bezpieczeństwo oraz efektywność. Pobudza mięśnie do pracy, pomaga w rozruszaniu stawów, dostarcza do organizmu odpowiednią ilość tlenu potrzebnego do dalszego wysiłku, a nawet może zmniejszyć ryzyko powstawania zakwasów mięśni.

Zatem na każdym portalu poświęconym aktywności fizycznej możemy poczytać wiadomości o tym, że rozgrzewka jest kluczowa i zawsze powinna poprzedzać każdy trening – niezależnie od tego, o jakim sporcie mówimy.

Jak powinna wyglądać rozgrzewka?

Wiele osób, które chcą wykonywać rozgrzewki przed swoimi treningami, tak naprawdę nie wie, jak się rozgrzać. O czym warto pamiętać?

Rozgrzewkę możemy podzielić także na dwa etapy, czyli:

  • rozgrzewka ogólna – ma na celu ogólne przygotowanie organizmu do wzmożonego wysiłku
  • rozgrzewka specjalistyczna – opiera się na ćwiczeniach podobnych do tych wykonywanych podczas treningu właściwego

W ramach rozgrzewki ogólnej możemy prowadzić różnego rodzaju aktywność fizyczną, na przykład ruchy okrężne głową i kończynami, skręty tułowia, skłony, wyskoki, wymachy nogami, półprzysiady, trucht w miejscu, jazda na rowerku treningowym.

Na początku powinniśmy wykonywać ćwiczenia o mniejszej intensywności ruchowej, aby potem przejść do tych bardziej zaawansowanych i wymagających dla organizmu.

Od trenerów możemy otrzymać informacje, że rozgrzewka powinna trwać nie dłużej niż 10 minut – optymalny czas to około 8 minut. Zarówno za krótka, jak również za długa rozgrzewka nie są wskazane.

Naucz się rozgrzewki z trenerem personalnym

Jeśli nie wiesz, jak zacząć rozgrzewkę, możesz skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie – trenera personalnego. Jego pomoc będzie nieoceniona wtedy, gdy chcesz zacząć ćwiczyć na siłowni, ale nie wiesz, jakie ćwiczenia wybierać, jak wykonywać konkretne z nich prawidłowo, aby osiągnąć złożone rezultaty.

Gdy ćwiczymy w domu lub po prostu chcemy oszczędzić pieniądze, warto sprawdzić informacje dostępne on-line na specjalistycznych portalach poświęconych aktywności fizycznej. Filmy z przykładowymi rozgrzewkami będą tutaj bardzo pomocne – na ich podstawie można następnie opracować własną rozgrzewkę, która będzie optymalnym przygotowaniem do dalszej aktywności fizycznej.

Zatem rozgrzewka jest niezbędnym wstępem do każdego treningu – bez niej narażamy się na urazy, zakwasy, a także nie uzyskamy tak dobrych rezultatów. Rozgrzewka to podstawa!

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone