Zamknij

Zaćma - jak ją rozpoznać i jak leczyć?

10:37, 11.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:40, 11.04.2019
Skomentuj

Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje nawet około 800 tysięcy osób. Czym dokładnie jest zaćma? Jak można ją rozpoznać? Jak leczy się to schorzenie oczu?

Zaćma, która nazywana jest także kataraktą, jest chorobą, która powiązana jest z procesami starzeniowymi organizmu. Wynika z utraty elastyczności soczewki w oku, która zaczyna sztywnieć i grubieć wraz z wiekiem, ponieważ odkłada się w niej coraz więcej białek. W efekcie oko zaczyna gorzej pracować – soczewka traci swoją przejrzystość i zaczyna mętnieć, a wzrok znacząco się pogarsza.

Jakie są główne objawy zaćmy? W jaki sposób leczy się zaćmę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym serwisie informacyjnym http://prostoma.pl/!

Objawy zaćmy – jak ją rozpoznać?

Na zaćmę najbardziej narażone są osoby starsze – najczęściej zaczyna pojawiać się po 50-60 roku życia, ale może także zacząć rozwijać się u osób młodszych. Na zaćmę w większości przypadków chorują kobiety.

Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się zaćmy są między innymi stany zapalne oka, urazy oka, cukrzyca czy zespół Downa.

Początki choroby są na ogół dość trudne w diagnozie. Warto więc znać informacje, jak można rozpoznać ją samodzielnie. Wtedy można w porę udać się do okulisty, który może przeprowadzić dokładną diagnostykę.

Zaćma – najczęstsze objawy:

  • duże pogorszenie ostrości widzenia
  • oślepianie przez światło
  • widzenie „za mgłą” z bliskiej odległości
  • ciemniejące, wyblakłe kolory
  • pogorszenie widzenia po zmroku
  • trudności w ocenie odległości
  • trudne czytanie
  • oczopląs
  • zez

Gdy zauważamy niepokojące zmiany tego rodzaju, nie powinniśmy ich lekceważyć. Nieleczona zaćma może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty, dlatego czas gra tutaj dużą rolę.

Leczenie zaćmy – co oferuje nowoczesna medycyna?

Aktualnie do wyboru jest szeroka gama metod leczenia zaćmy, które potrafią dać bardzo dobre rezultaty – zastopować postęp choroby oraz poprawić jakość widzenia pacjenta.

Najczęściej przeprowadza się zabiegi polegające na fakoemulsyfikacji. Usuwa się wtedy przednią część soczewki oka z użyciem specjalnej końcówki i wszczepia się sztuczną soczewkę. Dodatkowo, rozbija się także zmętniałe obszary.

Zabieg może być przeprowadzony na NFZ albo prywatnie. Niestety, oczekiwanie na wolne terminy w państwowych klinikach może być bardzo długie, a w przypadku zaćmy liczy się czas. Dodatkowo, zabiegi refundowane nie wykorzystują nowoczesnych soczewek, które zapewniają pacjentom większy komfort widzenia. Takie soczewki stosowane są tylko w przypadku zabiegów prywatnych.

Często można spotkać także newsy, że na operacje zaćmy warto wybrać się do innego kraju, na przykład do Czech. Rzeczywiście, czas oczekiwania na zabieg jest wtedy znacznie krótszy niż w wielu klinikach w Polsce. Dodatkowo, można także ubiegać się o refundację zabiegu za granicą przez NFZ.

Mamy nadzieję, że powyższe wiadomości będą pomocne w rozpoznawaniu pierwszych objawów zaćmy. Pamiętajmy o tym, że nie można ich lekceważyć! Szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia to szansa na zachowanie dobrego wzroku na wiele lat!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SungSung

0 0

Wonderful website you have here but I was curious about
if you knew of any forums that cover the same topics talked about
in this article? I'd really love to be a part
of community where I can get suggestions from other experienced people that
share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.

Thanks a lot! dildok3 (<a href="https://xvj3gsdfghhfies.link/tags/dildok3/">Xvj3gsdfghhfies.link</a>) 20:55, 16.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%