Zamknij

Przygotowanie pokój dla noworodka - najczęstsze błędy

08:36, 11.04.2019 | artykuł sponsorowany

Pokój niemowlaka ma ogromny wpływ na jego dorastanie. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest dobór odpowiednich kolorów czy też mebli. Odpowiedni ich dobór pozwala stworzyć dziecku oazę spokoju a jednocześnie miejsce rozwijające kreatywność. Jakich, więc błędów unikać przy aranżowaniu pokoju dziecięcego?

1. Ostre kolory mebli dziecięcych

Katalogi producentów mebli, krzyczące reklamy telewizyjne i internetowe, a także mnogość dostępnych ofert - nie ułatwia to wyboru idealnych mebli do pokoju noworodka. Wielu rodziców coraz częściej odchodzi od stonowanych kolorów mebli na rzecz krzykliwych i jaskrawych odcieni. Może to negatywnie wpływać na samopoczucie oraz rozwój dziecka.

Abstrahując od walorów estetycznych takiego rozwiązania, dzieci których łóżeczko jest w mocno jaskrawym kolorze (żółtym, czerwonym, pomarańczowym) może zachowywać się agresywnie i być bardzo nerwowe. Jaskrawe kolory wpływają pobudzająco na dzieci, które same w sobie posiadają dużo energii.

Dzięki temu, proponuje się wybór mebli w stonowanej kolorystyce. Przykładem może być łóżko bellamy, które dostępne jest w delikatnych odcieniach beżu i różu. Kolory te wpływają uspokajająco na dziecko, dzięki czemu poświęca ono odpowiednią ilość godzin na spokojny sen.

2. Wybór odpowiedniego łóżeczka

To najważniejszy mebel w pokoju noworodka. Spędzi w nim większość pierwszego roku, dlatego tak ogromną uwagę należy przyłożyć do wyboru odpowiedniego modelu. Powinno ono służyć dziecku, ale również pomagać mamie. Pomogą w tym wyjmowane szczebelki, barierki a także specjalne szuflady umieszczane pod łóżeczkiem.

Jak powinno być dobre łóżeczko dla niemowlaka? Przede wszystkim bezpieczne i wygodne dla samego malucha. Zamontowana w łóżku Bellamy Good night szuflada przesuwa się za pomocą specjalnych prowadnic, które działają na tyle cicho, żeby nie obudzić śpiącego dziecka.

Decydując się na zakup łóżeczka dziecięcego, warto zwrócić również uwagę na regulowaną wysokość materaca, dzięki temu łóżko bellamy będzie rosło razem z dziecko. Pozwoli to oszczędzić sporo pieniędzy, które nie zostaną wydane na zakup nowego łóżka.

3. Niepraktyczne meble do pokoju dziecięcego

Funkcjonalność - słowo to powinno być mottem każdych zakupów mebli do pokoju dziecięcego. Wraz z rozwojem i dorastaniem dziecka, zmieniać będą się jego wymagania oraz potrzeby, ważne więc, żeby zakupione wcześniej meble nie przestały mieć racji bytu.

Przykładem funkcjonalnego zakupu może być łóżko bellamy, które dzięki demontażowi przedniej ramki, może szybko zmienić się z łóżeczka w tapczanik. Pozwala to używać jeden mebel od narodzin dziecka aż do około 5. roku życia. To ogromna oszczędność pieniędzy dla rodziców.

4. Nieprzemyślana aranżacja pokoju

Pokój dziecka musi być przede wszystkim bezpieczny. To absolutnie kluczowa zasada, którą warto uwzględnić przy planowaniu umeblowania przestrzenii do zabawy. Noworodek bardzo szybko będzie rósł, nauczy się siedzieć a następnie raczkować i już niewiele rzeczy go zatrzyma.

Wrodzona ciekawość świata, którą ma każde dziecko, kazać będzie mu poznać otaczający świat. Nieprzemyślane umeblowanie pokoju może mu to znacząco utrudnić, a często wręcz spowodować niebezpieczeństwo. Ostre krawędzie stołu, drzwi od szafy zbyt blisko łóżka, a nawet wadliwie przymocowany obrazek - o tragedie nie trudno. Projektując pokój dla niemowlaka należy zabezpieczyć go przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone