Zamknij

Ocieplanie ścian od wewnątrz ? jak prawidłowo przeprowadzić izolację termiczną od środka?

11:53, 27.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:09, 27.03.2019

Najczęstszym sposobem ocieplania ścian budynków jest izolacja zewnętrzna. Są jednak sytuacje wyjątkowe, które wymagają zastosowania izolacji wewnętrznej. Nowoczesna technika i wykorzystanie odpowiednich materiałów dają wymierne efekty nawet w trudnych przypadkach. Sprawdź, jak wygląda proces ocieplania ścian od wewnątrz i jakie produkty izolacyjne sprawdzą się najlepiej.

Kiedy ocieplać ściany od wewnątrz?

Ocieplanie ścian od wewnątrz nie jest powszechnie stosowaną metodą izolacji termicznej. To dość skomplikowany zabieg, który wiąże się z licznymi utrudnieniami. Konstrukcja zewnętrza, czyli stropy i ściany zewnętrzne, które nie są ocieplane od zewnętrznej strony, mają wyższą temperaturę, co wpływa na wzrost kosztów ogrzewania. Kiedy ocieplać ściany od wewnątrz?

Są sytuacje, które uniemożliwiają zastosowanie izolacji zewnętrznej. Kiedy ocieplać dom od wewnątrz? Jeśli fasada budynku nie może być w żaden sposób naruszona, jedynym rozwiązaniem jest ocieplanie ścian od wewnątrz. Tę metodę izolacji należy stosować także wtedy, gdy budynek znajduje się pod ochroną konserwatora, jest częścią zabudowy szeregowej lub bliźniaczej, a część właścicieli nie zgadza się na ocieplenie całego budynku.

Jeśli zdecydowałeś się na izolację wewnętrzną ścian pamiętaj, że zastosowanie materiałów od środka zmniejszy powierzchnię użytkową obiektu. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednią grubość warstwy izolatora, aby jak najmniej wpłynąć na zmniejszenie powierzchni i poziom komfortu życia użytkowników. Kiedy ocieplasz dom od wewnątrz, wybierz odpowiedni materiał izolacyjny, który zapobiega skraplaniu pary wodnej. Uchroni to ścianę przed zawilgoceniem i usterkami.

Materiały do ocieplania ścian wewnętrznych – kryteria wyboru

Jednym z najlepszych materiałów do ocieplania ścian wewnętrznych jest piana poliuretanowa otwartokomórkowa, np. Purios E, aplikowana metodą natryskową. Wyróżnia się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co umożliwia aplikację cienkiej warstwy izolacyjnej. Otwartokomórkowa pianka poliuretanowa wyróżnia się zdolnością paroizolacji ścian wewnętrznych, co zapobiega zawilgoceniu i gniciu powierzchni pionowych.

Pianka otwartokomórkowa to produkt trwały, o wysokiej zdolności hydroizolacyjnej. Zaaplikowana powłoka izolacyjna jest bezspoinowa, co nie jest możliwe do uzyskania przy innych metodach ocieplania wewnętrznego. Otwartokomórkowa piana poliuretanowa jest bezpieczna dla środowiska i zwierząt żyjących w danym otoczeniu. Doskonale nadaje się do ocieplania powierzchni o trudnym, niestandardowym kształcie – dotrzesz nią do każdej szczeliny.

Ocieplanie ścian wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Projekt ocieplania ścian pianą poliuretanową warto powierzyć fachowcom, którzy są zaznajomieni z fizyką budynku. Specjaliści wykonają odpowiednie pomiary pomieszczenia i dostosują odpowiednie rozwiązanie do specyfiki budynku. Decyzję odnośnie metody ocieplenia wewnętrznego należy podejmować indywidualnie, biorąc pod uwagę warunki i możliwości pomieszczenia.

Pamiętaj, że podczas wykonywania izolacji wewnętrznej, do ścian nie może dostać się wilgoć. Może temu zapobiec paroizolacja ścian wewnętrznych, która cechuje się odpowiednim parametrem oporu dyfuzyjnego. Prawidłowe wykonanie przegrody polega na umieszczeniu surowca o najwyższym parametrze od środka i aplikacji kolejnych materiałów z coraz niższym współczynnikiem. W przypadku ocieplania ścian pianką poliuretanową od wewnątrz układ ten ulega zaburzeniu i konieczne jest zminimalizowanie występowania pary wodnej do najniższego możliwego stopnia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%